Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

24 часовият ни ритъм ни определя като южняци с балансиран режим

Много спим, малко работим, така на пръв поглед изглежда изводът от изследването "Бюджет н авремето", който НСИ оповести.  Оказва се, че населението на страната отделя за сън, хранене и други лични грижи средно по 12 часа и 28 минути от денонощието. За дейности, свързани с работа, учене и домакински задължения - 5 часа и 28 минути, за свободно време и социален живот - 4 часа и 15 минути, и за пътуване 1 час и 9 минути от денонощието.

Доц. Спас Ташев, ръководител на департамент "Демография" в Института за изследване на населението и човека в БАН, разчете статистиката и коригира нелицеприятното първо впечатление, разяснявайки, че внимателният прочит показва, че всичко е доста по- логично.

По думите му българите се вписват в тенденциите на южните народи- гърци, испанци, италиянци по отношение на разпределянето на времето между работа и почивка. С превес на часовете работа в европейската статистика са представителите на страните по на север на континента.

Шестото проучване за бюджета на времето показва леко завишаване на времето за сън и за свободно време, с уговорката, че сън е доста широко понятие според методологията на анкетата, което включва и почивката на дивана, например.

Доц. Ташев разясни, че изследването включва информация за хората от 10 години нагоре, т.е и възрасти, които не са на пазара на труда, и за това изчисляването на часовете на работа общо са по- малко, но в детайлното търсене на данни показват трудова заетост около 8 часа, която е нормалната за работещите. Той акцентира и върху това, че новите технологии също влияят върху заетостта във времето.

Още от анализа на методологията и изводите от статистиката чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма закрити паралелки в Пловдивска област, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим. Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по електротехника, но в последния момент съставът й е бил..

публикувано на 16.09.24 в 09:05

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01

Холдинг КЦМ 2000 с поздрав към децата за първия учебен ден

Детски празник „Училище, здравей!“ организира з а децата на фамилия  ХОЛДИНГ КЦМ 2000  , както и  за деца –сираци от три центъра за настаняване от семеен тип – Детска къща, „Майка Тереза“, „Олга Скобелева“. Празникът откри главният изпълнителен директор инж. Румен Цонев с пожелание към децата да бъдат живи и здрави, да имат една..

публикувано на 15.09.24 в 14:29

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59