На 6 септември отбелязваме 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия – събитие, с което българите изненадаха света и показаха, че са достойни за своята свобода. За случилото се през 1885 година, както и за ситуацията днес в България ще говорим в празничното утро с нашите събеседници, ето какво ще чуете във времето до 10 часа:
Как се развива Пловдив днес – 139 години след като става столица на Съединението? Гост в студиото на Радио Пловдив ще бъде пловдивският кмет Костадин Димитров.
Ще чуем и гледната точка на пловдичани - както за проблемите в града, така и за всичко положително, което се случва тук. Те са специалните ни гости в рубриката „Добро утро, ден!“.
За Пловдив, за разделението на обществото ни днес, както и за изложбата „Сандро – Княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба“ ще говорим с Петър Стоянов, президент на България от 1997 до 2002 година.
За цената на свободата днес и за примерите, които ни дадоха героите на Съединението, ще говорим с известния писател и историк Йордан Велчев и с Иван Тотев, талантлив художник и винаги с отношение към обществените теми.
Очакваме и репортаж на Елена Крушкова от Катедрален храм "Света Богородица" в Стария град, където ще бъде отслужен тържествен молебен, а с него ще бъде поставено началото на празничното честване на 139 години от Съединението на България.
И още от утрото на 6-ти септември, когато ще чуете още:
Теодосий Спасов за концерта в Пловдив, който е част от фестивала улица „Станционна“. С какво ще изненадат музикантите от „Теодосий Спасов Фолк Квинтет“? Отговор на този въпрос ще даде известният у нас и в чужбина музикант.
Ще чуете и интервю на Милко Петров с Мария Мотафчиева от Мери Бойс Бенд, които са част от празничната програма на Пловдив за отбелязване на 139 години от Съединението на България и празника на града.
Няма да пропуснем да чуем и какво мислят чужденците за нашия град, които го изпълват през летните месеци. Автор на анкетата с тях е Михаил Косев.
В седмицата, в която отбелязахме два големи християнски празника – Йордановден и Ивановден, обръщаме поглед към църквата. Решението на ВКС да бъде регистрирана българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна..
Нова година – нови, по - виски цени! Увеличени са сметките за ток, парно, газ и вода. Най-голямо е повишението при водата и парното. С растящите сметки за отопление расте броят на енергийно бедните у нас. Всеки четвърти българин не може да топли дома си, по този показател сме първи в Европа. Очертава се плащеща тенденция в България -..
Как да сме благодарни, когато животът ни изправя пред изпитания? Защо да сме благодарни, вместо недоволни и гневни? И още - как да изграждаме емоционална устойчивост? Отговорите на тези въпроси очакваме да разберем днес в предаването "Вход свободен" от Марияна Стракова. Тя е сертифициран йога преподавател, НЛП практик, ментор, пътешественик,..
Плавно минаваме към темите на 2025 година, част от тях влачим от 2024-та. Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година, ще питаме икономиста Георги Вулджев , който ще коментира..
Непоискана от потребителя услуга-така от потребителски организации коментираха предлаганото увеличение на цените на услугитена мобилните оператори, съчетано и с така нареченото „подобряване на абонаментния план“. По темата говорим с Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Ще потърсим коментар и на направените от..