Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията. 

В рамките на двудневния форум те ще споделят опит и ще се запознаят с актуални новости в областта на диагностиката, лечението и проследяването на редките болести.

Основните теми на тазгодишното събитие са разпределени в 6 научни сесии в областта на неврологията, педиатрията, дерматологията, ендокринологията, неонатален скрининг и диагноза на редките болести в нефрологията.

В програма "Дес длед ден" с трима от лекторите, изтъкнати наши педиатри и специалисти,  разговаряме за диагностиката, лечението и проследяването на редките болести. Проф. Гергана Петрова е детски пулмолог,  Доц. Иван Янков е детски гастроентеролог, а Доц. Хасан Бурнусузов е клиничен имунолог.

И тримата специалисти смятат, че  Академията е изключителна полезна за младите лекари, защото в разписанието в университетите почти няма време за редките болести, за да могат да се обхванат по-честите нозологични единици.

"Когато се пропускат редките болести всъщност тогава стават най-големите проблеми за пациентите и те се лутат от доктор на доктор. А така с тази Академия младите колеги се запознават с редките заболявания и мислят за тях в своята клинична работа в бъдеще", посочи проф. Петрова.


Доц. Янков допълни, че Академията е полезна защото алармира както специалистите, така и родителите на децата за редките болести и много често, това което насочва лекарят към едно рядко заболяване е всъщност родителя, който е притеснен.


Доц. Хасан Бурнусузов припомни, че по дефиниция  редките болести са под едно на две хиляди като в тази група влизат и имуните дефицити.

"Дефектите на имуната система се проявяват много често с обичайни симптоми като температура, чести инфекции, гнойни ангини. Неща, които виждаме ежедневно, но когато това дете започне да боледува прекомерно често и тежко това алармира родителите и самите те идват да се изследват децата в тази насока", допълни доц. Бурнусузов.


Днес бе отбелязана и 20-годишнината на Информационния център за редки болести и лекарства сираци.

Информационният център стартира своята дейност през 2004 г. като първият информационен център по рода си в Източна Европа, посветен на пациенти, организации и медицински специалисти с интерес към редките болести и лекарствата сираци. ИЦРБЛС се развива през тези 20 години с подкрепата и помощта на доброволни консултанти – водещи медицински специалисти от университетските клиники в България.


Петнадесета Национална конференция за редки болести и лекарства сираци под патронажа на Комисия по здравеопазване към 50-то Народно събрание, Министерство на Здравеопазването, Национална Здравноосигурителна каса.

Разговорът с тримата педиатри и специалисти може да чуете от прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39