България да получи ресор "Стартъпи, проучвания и иновации" в следващия състав на Европейската комисия предложи председателят ѝ Урсула фон дер Лайен, като обяви номинираните. Сред тях е и бившата външна и правосъдна министър в България Екатерина Захариева, която ще отговаря за иновациите на европейско ниво.
Тази информация отзвуча в политическите среди с отценки по скалата от „силен ресор на бъдещето“ и „ключов с огромни възможности“ до „същото, но в по-малки мащаби“ и „на все повече отличниците – по-малко“. Позициите на българския еврокомисар в контекста на Европейското лидерство и сложното позициониране на засегнатите от вътрешни разломи партии все по-близо да старта на предизборната надпревара ще коментираме с политолога и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов.
Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено в разпределението на европейските средства - Диана Андреева – Попйорданова директор на Обсерватория по икономика на културата.
Ще я попитаме какво следва след огласените от нея данни от социологическо проучване в рамките на Кръгла маса, посветена на бъдещето на Европейския театър в рмките на Есенния международен театрален фестивал "Сцена на кръстопът", че над 54% процента от българите не са посетили нито едно културно събитие през 2023 година.
В Дом на културата "Борис Христов ще бъде представена книгата на Юлияна Антонова-Мурата "Хай хай, Япония" Това е последната книга от четирилогията с кратки разкази по истински случаи и е послание за приятелства, съмишленост и заедност към хората, поискали да се докоснат до Страната на изгряващото слънце чрез героите в разказите.
Юлияна Мурата работи три мандата като културно аташе и пълномощен министър в Българското посолство в Токио, а в Япония живее със семейството си повече от 23 години. Тя е събеседник "Точно днес" преди срещата с публиката в Дом на културата "Борис Христов".
В минутите за култура след 9.00 ще ви поканим на изложбата на тазгодишния лауреат на Годишната награда на Галерия "Дяков" Пламен Монев. Експозицията е под надслов "Между Черно и Бяло море".
А в рубриката "Добро утро, Ден" се връщаме към разказа на основателя и ръководител на Първия у нас Мюзикхолен театър в страната Николай Серафимов.
Знаците на септември откриваме и в поредното издание "Точно днес" - еврото, музиката, срещите. След 100 дни България ще се присъедини към еврото, написа в публикация в социалните мрежи управителят на Европейската централна банка Кристин Лагард. Според нея с присъединяването към еврозоната страната ни ще има по-голяма икономическа сигурност, а..
Втория ден на есента следобедното предаване "Ден след ден" се завърща в ефир с обичайното си звучене в часовете между 15 и 17 следобед. И актуалните теми, репортажи, коментари и анализи от деня. Записваме 23-ти септември в календара с няколко теми: Започваме с разговор за един нов проект на Закон за използването на изкуствения интелект в..
Днес в предаването Ви каним да се включите в едно наистина докосващо събитие, което ще се проведе на 27-септември от 10:00 в Младежки център -Пловдив /спортна площадка/. "Щастливи за ръка" е не просто фестивал, той е преживяване и приемственост на другия до теб, макар и той да е различен! О бединяващото ядро е спорта баскетбол - мощен иснтрумент на..
Фокус върху доходите и държавната хазна преди приемането на първия бюджет в евро поставяме във вторник сутрин. МВФ препоръча затягане на коланите и стоп на заплатите в публичния сектор, вдигане на данъци и промяна на осигуровките. За икономическите основания и политическа издръжливост на подобни искания ще е разговорът с бившия социален министър Христина..
Първият гост в новия сезон на рубриката „Добро утро, ден“ е певицата Деси Добрева. Родена е в семейството на инженери. Завършва Училището по изкуства „Добрин Христов“ със специалност пияно. Певческата й кариера започва, когато е на 17 години във варненско певческо студио. По-късно учи в Българската музикална академия „Панчо Владигеров“. Дълги..