"На национално ниво трябва да има някакво решение, за да няма ощетени деца. Съгласно действащите нормативни уредби тези 2%, заложени в наредбата, в големите областни градове водят до неудобство, защото създават бариера за определн брой деца. В малките областни градове обаче колегите имат проблем с това да си реализират приема. Т.е. там учениците, които желаят да изучават математика в математическа или природоматематическа гимназия не е достатъчен", коментира Карапеева.
Според нея за област Пловдив по наредба математическата гимназия има право на 3 или 4 паралелки прием на пети клас. Но в училището има свиване на броя паралелки не само за пети, но и за осми клас, тъй като гимназията споделя сградата, в която се помещава, с друго училище. Затова учениците учат на двусменен режим.
По думите на Карапеева за всяка учебна година броят на желаещите деца също е различен и в двете възрастови групи.
"Специално за тази година кандидатите за пети клас бяха 150, ние сме реализирали две паралелки с общо 52 деца. Трябва да има и конкуренция. Няма как да приемем всички деца, които желаят да изучават математика, още повече, че в пети клас децата се сблъскват със средно 8-9 часа изучаване на математика, като добавим и допълнителните часове, свързани с интензивно изучаване на предмета. Т.е., ако се увеличи приемът, може да се снижи качеството. Тенденцията по принцип е, когато приемаме децата от 5 клас, да си ги задържим доколкото е възможно и след 7 клас, макар че те кандидатстват наравно с останалите и не ползват привилегии", посочи директорът на гимназията.
Тя е категорична, че трябва да има кардинална промяна в учебните планове и програми на училищата, които изучават интензивно математика, а и в самата нормативна уредба. Според нея обучението по математика трябва да се засили още в първи клас, най-малко с още 1 час, защото в момента тя се изучава три часа седмично и тези часове не са достатъчни за упражнения.
Чуйте още в звуковия файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..