Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И в България, и в Европа липсват воля и добър план за справяне със стиуацията с водите.

Годните за пиене води у нас са под средното ниво в Европа

Стоян Михов: Абсурдно е, че у нас позволяваме 60 - 70% от питейната вода да се губи по пътя до домовете ни.

Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали. Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица. 

В доклада обаче не са анализирани данните за България, тъй като страната ни все още не е изготвила своите планове за управление на речните басейни. 

Пред Радио Пловдив темата коментира Стоян Михов, ръководител на програма „Води“ в Световния фонд за дивата природа WWF България.

Той обясни, че изготвянето на Плановете за управление на речните басейни е доста дълъг процес, който се е забавил във времето. Причините са много и различни, но основната е липсата на воля и добър план за справяне със ситуацията с водите в България и в Европа.

Още преди три години страната ни е трябвало да има свой План за управление на речните басейни. Забавянето се дължи  основно на Световната банка, която е трябвало да го изработи, но не го е направила в срок. Затова плановете са започнали да се изработват от Басейновите дирекции и все още не са готови.

България не се справя добре и затова има и наказателна процедура срещу нас от Европейската комисия, припомни Стоян Михов.

Бъдещето на състоянието на водата не е никак добро, предупреди природзащитникът. Той обърна внимание, че наблюдаваните напоследък суши и екстремни наводнения са свързани и са страни на една и съща монета.

Ще станем свидетели на все по - трудни и тежки ситуацииЗатова незабавно е необходимо да започне по - добро планиране на използването на водата и на опазването на водните ресурси.

Дори питейната вода започва да не е достатъчна и да става сериозно недостигащ ресурс. 

Като цяло България не се отличава много от тревожната европейска тенденция. През последните години състоянието на нашите води не е по - добро от тези на другите страни в Европа. 

Ние сме под средното ниво по наличие на води и води, годни за пиене, предупреди Стоян Михов. Той определи като абсурден и недопустим факта, че все още позволяваме 60 - 70 % от питейната вода да се губи по пътя до домовете ни като потребители. 

Оттук трябва да започнем да решаваме проблема и след това да правим планове за бъдещето. Крайно време е да се направят сериозни стратегии, планове и политики в тази посока, подчерта Михов. 

Цената на водата

Управляващите трябва да вземат решенията, но те трябва да са в посока да не се натоварват гражданите, коментира природозащитникът. Той обясни, че природата предлага много решения за опазване и съхранение на вода. И даде пример със залесяването, което може да предотврати сериозни наводнения. 

Повишаването на цената на водата не може да е дълготрайно и устойчиво решение. Винаги решения, свързани с финансови средства, са краткотрайни и пораждат недоволството на местните общности.

Интервюто на Емил Ксотов със Стоян Михов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50