Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхът от Румъния възпира молдовците от еврочленство

Референдумът в Молдова за или против присъединяването в ЕС развълнува стария континент. Това се дължи не само на обрата при броенето, минималната разлика в полза на Брюксел, но и заради съмнението, изразено от президента на страната Мая Санду, че Русия купува гласове, които да спрат европейското развитие на страната.

По последна информация, 50.17% от гласовете са „За“ присъединяване и записването на този факт в конституцията на Молдова. Остава да се преброи минимално количество гласове. Президентът Мая Санду също засега води на първия тур от изборите за държавен глава на страната, но предстои балотаж.

"Тези резултати са очаквани, заради настроенията в Молдова. Дори населението с български корени, гагаузите, в болшинството си са проруски настроени и множеството от тях гласува против европейско челнство. Същевременно, те се страхуват, че едно присъединяване към ЕС автоматично означава и сливане с Румъния. По исторически причини това ги плаши, заради историческата памет за живота им под румънско управление, което се е отличавало с агресивна политика спрямо тях.  Освен това там живеят и украинци и руснаци" - така коментира ситуацията проф. Михаил Станчев.Той е бесарабски българин, родът му е от с. Кортен в Молдова, но самият е роден в Казахстан, след като родителите му са бил навремето депортирани там.

От друга страна, референдумът практически визира само въпросът за бъдещо присъединяване да бъде записан в конституцията на Молдова.  

Президентът на Молдова е прозападно настроен. В геополитически план това е правилната посока, тя е и гаранция за сигурността срещу руското влияние, което в момента там е огромно.  Русия също влияе – за обучение там чрез с квоти по народности, както и с наливане на пари към определени етноси, оформяйки дори някои от тях като олигарси, убеден е проф. М. Станчев.

Независимо от евентуално приемане на европейския път, той ще бъде много дълъг. 

Все пак, дано накрая се окаже, че поне 51% от молдовците са гласували на референдума за европейско бъдеще.

Що се отнася до темата с ядрено въоръжаване на Украйна – такова страната имаше, но не трябваше да го предава на Русия. Така че днес този вариант е малко вероятно да се случи. Руският президент вече заяви, че няма да го допусне, а от друга страна е почти сигурно, че и Америка няма да го позволи - прогнозира Михаил Станчев.

Според него, важна е и развръзката от президентските избори в САЩ. Надеждите са, че ако Камала Харис спечели,  ще продължи политиката на Байдън и дори малко ще засили темповете на военна помощ за Украйна. Нещо, което Джо Байдън не направи достатъчно и навреме.

Войната се затегна и за съжаление върви към вариант на израелско – арабския конфликт. Това означава, че може да се проточи дълги години. Защото в момента никоя от страните – Украйна и Русия, не е в състояние да спечели категорично - скептичен е проф. Михаил Станчев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Нужен е стандарт за използване на ботулиновия токсин

Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият  токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..

публикувано на 05.02.25 в 15:58

Три организации с протестна дата срещу високите цени на храните

В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..

публикувано на 05.02.25 в 15:51

Ботулизъм след ботокс не е описан в научната литература

За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:55

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..

публикувано на 05.02.25 в 10:54

Атанасова не бива да е член на Венецианската комисия

Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия?        Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..

публикувано на 05.02.25 в 10:27