Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страхът от Румъния възпира молдовците от еврочленство

Референдумът в Молдова за или против присъединяването в ЕС развълнува стария континент. Това се дължи не само на обрата при броенето, минималната разлика в полза на Брюксел, но и заради съмнението, изразено от президента на страната Мая Санду, че Русия купува гласове, които да спрат европейското развитие на страната.

По последна информация, 50.17% от гласовете са „За“ присъединяване и записването на този факт в конституцията на Молдова. Остава да се преброи минимално количество гласове. Президентът Мая Санду също засега води на първия тур от изборите за държавен глава на страната, но предстои балотаж.

"Тези резултати са очаквани, заради настроенията в Молдова. Дори населението с български корени, гагаузите, в болшинството си са проруски настроени и множеството от тях гласува против европейско челнство. Същевременно, те се страхуват, че едно присъединяване към ЕС автоматично означава и сливане с Румъния. По исторически причини това ги плаши, заради историческата памет за живота им под румънско управление, което се е отличавало с агресивна политика спрямо тях.  Освен това там живеят и украинци и руснаци" - така коментира ситуацията проф. Михаил Станчев.Той е бесарабски българин, родът му е от с. Кортен в Молдова, но самият е роден в Казахстан, след като родителите му са бил навремето депортирани там.

От друга страна, референдумът практически визира само въпросът за бъдещо присъединяване да бъде записан в конституцията на Молдова.  

Президентът на Молдова е прозападно настроен. В геополитически план това е правилната посока, тя е и гаранция за сигурността срещу руското влияние, което в момента там е огромно.  Русия също влияе – за обучение там чрез с квоти по народности, както и с наливане на пари към определени етноси, оформяйки дори някои от тях като олигарси, убеден е проф. М. Станчев.

Независимо от евентуално приемане на европейския път, той ще бъде много дълъг. 

Все пак, дано накрая се окаже, че поне 51% от молдовците са гласували на референдума за европейско бъдеще.

Що се отнася до темата с ядрено въоръжаване на Украйна – такова страната имаше, но не трябваше да го предава на Русия. Така че днес този вариант е малко вероятно да се случи. Руският президент вече заяви, че няма да го допусне, а от друга страна е почти сигурно, че и Америка няма да го позволи - прогнозира Михаил Станчев.

Според него, важна е и развръзката от президентските избори в САЩ. Надеждите са, че ако Камала Харис спечели,  ще продължи политиката на Байдън и дори малко ще засили темповете на военна помощ за Украйна. Нещо, което Джо Байдън не направи достатъчно и навреме.

Войната се затегна и за съжаление върви към вариант на израелско – арабския конфликт. Това означава, че може да се проточи дълги години. Защото в момента никоя от страните – Украйна и Русия, не е в състояние да спечели категорично - скептичен е проф. Михаил Станчев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49