В Столипиново по обед е шумно, пъстро и многолюдно. И не само пред училищата, където и се гласува, но и в малките задръстени от колички и сергии улички. Хората са навън и коментират с охота не само политическите теми и изборния процес, но и как живеят.
Свикнали на медиен интерес в подобни дни, разговорът с четирима жители на квартала започва с уговорката, че тяхно право е да кажат дали са гласували, но в никакъв случаи за кого „хвърлят гласа си“.
70 годишният дядо на 12 внуци споделя, че пенсията му е 400 лева и стига само за сметките. Всяка сутрин благодари на бога, че е здрав, моли се за децата и не излиза без да е чул новините. А ако зависи от него би направил хората да бъдат по-добри, да се обединят, защото няма значение какъв си – циганин, турчин или българин.
Вторият ни събеседник също е пенсионер, който трудно свързва двата края и не вижда как животът в квартала може да стане по-добър след като месеци наред ремонтират една улица, а след като е направена до половината е зарязана.
Общото между тях е, че не само не са доволни от политиците и това, което правят за живеещите в най-големият етнически квартал на Пловдив, но вече не им вярват. Категорични са, че всички „там горе“ крадът, лъжат и не мислят за народа. И не вярват, че нещо може да се промени. Казват, че и трудно се лъжат вече. Но признават, че има хора от тях, които продават гласа си.
На това мнение са и двама млади мъже на 28 и 42 години. За тях няма място в квартала и търсят късмета си в чужбина. Не гласуват и по думите им, който и да спечели изборите ще е същото.
По-младият от тях се надява в Германия да се уреди с шофьорска книжка, защото тук не може да се яви на курс –няма образование. Не е ходил много на училище, може само да чете и пише, но говори трудно български.
Другият вади хляба на семейството си с много труд и се надява двете му деца да получат добро образование и да живеят по-добре. Според него само, ако всички в страната се обединят срещу ограбването на народа и краденето на държавни пари и се накажат корумпираните политици - в България ще се живее по-добре.
Разговорът с тях е в прикачения звуков файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..