Политологът доц. Иван Начев за преговорите преди повторния избор на председател на 51-то НС, за фактора Делян Пеевски в конструирането на управление. Ще се случи ли т.нар. "санитарен кордон" или как евроатлантическото мнозинство ще застане зад съставяне на кабинет.
Доц. Начев смята, че политическото говорене не престана да бъде предизборно и след началото на новия парламент.
"При първия опит за избор на председател на НС, ГЕРБ остана изолирана, защото не тръгна да търси подкрепа от други партии, разчитайки на факта, че е партия победителка в изборите. Промяната в политическото говорене може да реши проблема, и да се избере председател на НС.", каза доц. Начев. Той смята, че реално може де се избере председател на парламента, след промените в регламента, но по-важно е посланието на ГЕРБ.
"Към момента посланието е, че ГЕРБ са склонни към преговори.", подчерта политологът. По думите му без ГЕРБ няма как да се състави кабинет в този парламент.
Иван Начев допълни: "Санитарният кордон" е опит да се направи коалиция поне на възможното, поне на желаното възможно около ПП-ДБ. Наблюдаваме промяна в поведението на ПП-ДБ да търси съюзници. Ако искаме да има нормално законодателство в този парламент, ще трябва съгласието на широки коалиции. На ПП-ДБ им е необходимо - връщане на доверието и на политическите им партньори в парламента.
"Това, че Бойко Борисов се включва в преговорите днес означава, че той и ГЕРБ осъзнават, че ако не съставят правителство, това ще се отрази зле на техния избирателен потенциал на следващите избори.", коментира доц. Начев. Той подчерта, че никой на влиза в преговори с условия, затова трябва политическото говорене да се промени от всички.
В заключение доц. Начев предупреди, че е важно съставянето на правителство, защото тепърва ще се дават пари от ЕК само срещу реформи.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..