13 ноември се отбелязва като Световен ден на почит към българските католически свещеници, обявени от папа Йоан Павел II за блажени – епископ Евгений Босилков, Камен Вичев, Павел Джижов и Йосафат Шишков.
В началото на 1952 г. организационната структура на Държавна сигурност е приведена в съответствие с изискванията за по-активна и безпощадна борба с чуждия шпионаж и вътрешните врагове. Първи отдел се трансформира в Трето управление за борба с вътрешната реакция, а Втори отдел става Второ управление за борба с вражеския шпионаж.
Католическото духовенство и по-интелигентните и дейни католици идеално се вписват в представата на българските тайни служби за вражеския контингент на чуждите разузнавания.
Епископът на Никополската епархия Евгений Босилков (1900-1952) и тримата католически свещеници - Камен Вичев, преподавател по философия във френския колеж в Пловдив (1893-1952), Павел Джиджов (1919-1952) и Йосафат Шишков (1884-1952), отказват да се признаят за виновни в шпионаж и избират смъртта.
Процесът срещу четиримата и още 36 души е част от започналата две години преди това разправа с Католическата църква в България от страна на комунистическия режим.
Лично министър-председателят Вълко Червенков настоява за безкомпромисна разправа с католическото духовенство. В нощта на 11 срещу 12 ноември 1952 г. четиримата духовници са екзекутирани в Софийския затвор.
И до днес обаче гробовете на четиримата осъдени на смърт не са известни.
На 15 март 1998 г. във Ватикана папа Йоан Павел Втори провъзгласява монсеньор Евгений Босилков за блажен. На 26 май 2002 г. на тържествена меса, която папа Йоан Павел Втори отслужва на централния площад в Пловдив, провъзгласява за блажени и тримата католически свещеници Вичев, Джиджов и Шишков.
Срещаме ви с енорийския свещеник Димитър Димитров от католическата църква "Свети Дух" в ж.р. "Тракия", с когото говорим за ролята на църквата в различното време днес. Разказваме и за Униатската църква "Свето Възнесение Господне" в града ни, обявена за светилище на тримата блажени. Чуйте в прикаченото аудио.
Традиционният камерен концерт "В навечерието на Рождество", който организира Сдружение "Изкуство във времето", ще проведе на 4 декември, във фоайе "Изкуствотека", на НБ "Иван Вазов". Това е четвърто издание на празничния концерт, част от цикъла „Озвучаване на публични пространства с камерна музика“. Участват представители на Сдружението: Евгения..
Химически клуб ,,Драгендорф” се събира тази сряда, 4-ти декември, от 17 часа, във втора аудитория на Химически факултет, на ПУ. Темата на срещата е „Химията – цел и бъдеще“. Програмата е ориентирана както към членовете на клуба, така и към всеки, който иска да бъде част от събитието. Темите в програмата са: клубът – бъдеще и..
В последния ден от фестивалната програма на Втори Пловдивски фестивал на науката, ви срещаме с двама учени, пловдивчани. Отдел “Растителна клетъчна биотехнология" към Центъра по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, съвместно с лаборатория по Метаболомика при Българска академия на науките, разработиха иновативен за България 3D..
За връзката между изкуството и изкуствения интелект ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Нещо повече – ще ни гостува поетът и писателят Николай Владимиров, който ще представи една оригинална „Антология на съвременната българска поезия“, на която е съставител, както и най-новата си стихосбирка „Мъжът, който топи обици“. Така се бори..
От 13 до 15 декември 2024 г. по случай Световния ден на Антарктида (1 декември), Регионалният природонаучен музей – Пловдив организира тридневен „Леден фестивал“. Програмата обещава да бъде изключително разнообразна и атрактивна. По думите на Кристиян Владов, главен уредник в музея, събитията в програмата са насочени към всякакви публики с акцент..