Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят демократчиния ред трябва да спрат разпада или да идва "Горския".
Партиите трябва да се самосъхранят, за да запазят правото си на политическа функция и да бъдат част от демократичния свят. Ако не желаят това, трябва да знаят, че всички политически формации, които са подпомагали появата на диктатура, първи са изгаряли след това, предупреди професорът.
Български партии, подклаждани отвън, успяват да преминат изборната бариера с една единствена теза - "парламентът е лош, парламентаризмът не е добра идея,трябва ни силна ръка, трябва ни нещо ново, трябва да напуснем демократичните институции на свободния свят, да бъдем против еврото, всичко е лошо и ... да идва бащицата"
В момента антиевропейските сили в българския паламент са мнозинство, посочи проф. Палангурски.
Според него доста се изостри елементът с купения или дирижиран вот и се видяха много груби наррушения, които може и да не променят основната картина, но рушат доверието. Следващата крачка е да кажат - не ни трябват избори , а това вече е страшното, това е лгитимацията за идването на авторитарна власт.
Ако ликвидираме правото на избор, което е фундамент на демократичната система - значи сме приключили. Т.нар разочарован избирател е манна небесна за диктаторите.
Във връзка с несъстоялия се все още избор на председател на парламента, проф. Паланурски припомни, че в българската практика нама устойчив прицип той да е от първата политическа сила. В началото на 20 век в страната се управлява от коалиционни правителства, в които се договарят участията в управлението. Имало е всякакви случаи - третата партия, без да има нито един министър да поеме парламента и да осигури мнозинство или втората да поеме НС, за да може първата да вземе МС.
Когато нямаш мнозинство от 121 гласа няма какво да очакваш, трябва да "търгуваш" поста на председател, за да съставиш мнозинство за изпълнителната власт, категоричен е историкът.
Трябва да се формира мнозинство по няколко основни критерии, четири- пет опорни точки, които задоволяват интересите всички. Политичите са длъжни да го направят.
Иначе този път "Горският" ще дойде. Проф. Палангурски няма съмнение, че това ще е формация около президента с подкрепата на Москва. И сега в парламента бродят руски проксита и от българския избирател парче по парче се отцепва европейската му визия.
Затова голяма е отговорността на първата и на втората политическа сила, каза проф. Палангуски и се пошегува с това, че обикновено превратите се правят от военни, а нашите в момента и един камион не могат да изкарат от казармите, така че поне за това може да сме спокойни.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..