В България инициативата за включване в тази световна седмица е на неправителствената организация "Джуниър Ачийвмънт", а акцентът тази година е поставен върху храната и нейното бъдеще.
От "Джуниър Ачийвмънт" са подготвили интересни конкурси, иновационни лагери и други дейности за учениците и децата, разказа регионалният мениджър за Пловдив Елена Якова.
За учениците в предучилищна подготовка и начален етап конкурсът под надслов "Храната на бъдещето" ще даде възможност на най-малките да творят и изразяват идеи за бъдещето на хранителните иновации.
Учениците в гимназиален етап ще могат да участват в конкурс-предизвикателство "Бъдещето на храната: "Иновации и устойчивост", като ще изследват идеи за устойчиво и иновативно бъдеще в хранителния сектор.
Предвижда се и уебинар на тема "Умения на бъдещето: Умението да комуникираме ефективно", който ще подчертае важността на комуникацията като ключово умение в съвременния свят. Уебинарът ще се проведе утре следобед.
Няколко училища от Пловдив и областта досега са подали заявка за участие. Това са Професионалната гимназия по битова техника, СУ "Паисий Хилендарски", Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника, с която "Джуниър Ачийвмънт" е партньор и по други програми, като например "Учебна компания", както и ДГ "8 март", в която работят доста проактивни учители. Има заявки също от училища в Асеновград, Стамболийски и Раковски.
Крайният срок за заявки за участие от местните учебни заведения е днес.
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..