Политологът обаче е на мнение, че нещата ще се позабавят и е много вероятно да има решение на КС, т.е. да се върне старата уредба, като цялото това боричкане, ще се окаже безмислено.
"Аз съм убеден, че ще се отмени т.нар. „домова книга“, въпросът е как ще се случи това във времето. Но смятам, че при сегашната уредба има доста възможности, процесите в парламента да вървят достатъчно бавно, така че КС да се произнесе", подчерта проф. Маринов.
Той посочи, че е напълно осъществимо следващите избори за парламент да бъдат между 23 март и 13 април, както се говори в политическите среди. Професорът прогнозира, че КС може да се произнесе за "домовата книга", ако не до Коледа, то поне до януари, предвид допълнителните процедури в сегашната Конституция около назначаването на служебния премиер, като например консултациите с политическите сили.
Според него председател на Народното събрание ще има, защото подобно зацикляне вече е немислимо.
"По всяка вероятност смятам, че ще се постигне някаква договореност, особено след внесеното искане от президента до КС. Вероятно ще се осъзнае от една част от сега колебаещите се парламентарни групи, че това протакане е безмислено, тъй като е много вероятно да няма значение кой ще е председател на парламента от гледна точка на бъдещия служебен министър-председател", смята политологът.
По отношение на евентуалното създаване на партия от президента Радев, Маринов изтъкна, че в момента държавният глава е най-популярният и ползващ се с най-голямо доверие политик. По думите му обаче, за момента няма никакви реални факти, които да потвърждават, че нещо се прави. Той не изключи да се появят и други партии, които биха променили картината в България и припомни, че след 2 дни, на 23 ноември, се учредява партията „България може“ на Кузман Илиев. "Тя не е партия на президента, не е инспирирана от него, но е партия, която споделя много от принципите и целите, които се споделят от голяма част от българското общество", коментира политологът.
Чуйте още в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..