Половин месец пожарът в депото за утайки край Катуница обгазяваше периодично селото, близките населени места и югоизточните райони на Пловдив. За щастие огънят е ликвидиран напълно, но проблемът с рекултивацията на бившето хвостохранилище остава. От 2018 година проект за рекултивация има, но финансиране за него така и не е намерено. Общинската администрация в Садово се зае с актуализацията на стария проект. Какво предвижда той и откъде ще се търсят парите – питаме председателя на Общински съвет в Садово Атанас Телчаров.
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“? Как да се пормени начина на разпределение на водния ресурс у нас? Търсим експертния коментар на проф. Емил Гачев от секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.
От Пловдив:
150 деца от пловдивския район „Южен“ ще влязат в нова детска градина след година и половина, ако строителството й приключи в срок. Първата копка беше направена днес, а от общината обещават да „притиснат“ строителите да я завършат предсрочно. За поредната стъпка на администрацията да се справи с дефицита на места в детските градини в Пловдив е репортажът на Антония Попова.
Коледен благотворителен базар организират деца от ОУ „Кочо Честеменски“ в пловдивския район „Централен“. Целта е да съберат средства за подпомагане на децата на загинали полицаи.Инициативата започва в четвъртък - 28 ноември, и ще провължи до 15 декември. Стартът ще бъде даден с впечатляващо шествие с полицейски автомобили. За дарителската кауза и организацията на проявата разказва в репортажа си Даниела Добрева.
Какъв изход търсят селищата и регионите по места срещу обезлюдяването? Примерът е от смолянското село Арда, което поде инициатива за възраждане на тъкачеството. Така ще се съхрани този занаят, но и ще се осигури поминък, за да функционира селото. Разговорът ще е с Федя Романов, директор на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Арда.
Слушайте програма „Ден след ден“ на 25 ноември след новините в 15 до 17 часа!
Говорим за хайку конкурса „Мая Любенова“, който се провежда за шеста поредна година. От първи януари е отворена и заявката за участие, до 28 февруари. Поетът Владислав Христов, който е част от журито разказва, след 14 часа. Накратко с Йордан Йорданов, общественик, автор на няколко книги ще ни припомним любопитни аспекти от хороскопа, свързани с..
На 7 януари в България се отбелязва Ивановден – истински празнична е тази дата, тъй като на нея празнуват над 300 хиляди българи. В празничното утро ние ще говорим за важните теми, които касаят делничнте проблеми, ето какво ще чуете във времето от 6 до 9.30 часа: Има ли шанс да се подновят преговорите за редовен кабинет до връчването на..
Защо неочаквано приключват преговорите за съставяне на правителство с първия мандат? Доколко сериозна може да бъде официалната причина за несъгласие от страна на ГЕРБ с ДБ? Какво се крие зад това и отиваме ли на поредните предсрочни избори? Коментираме със социолога от агенция „Медиана“ Кольо Колев . На 6 януари Църквата почита Богоявление и..
Третият по значимост християнски празник е днес и се нарича Богоявление. Според библейската легенда, на този ден Йоан Кръстител е покръстил Исус Христос в река Йордан. Българите наричат този празник Йордановден. На този ден се извършва освещаване на водата и се чества с литургия и празничен водосвет. Църковният служител хвърля кръст във водата, а..
На 6 януари православната църква чества един от най-големите християнски празници - Богоявление. Този ден е посветен на Кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан. Богоявление се смята още за ден на светлината и просвещението. На 6 януари се прекланяме пред Христо Ботев и честваме 177 години от рождението му. Ще бъдем в родния град на..