Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

| обновено на 26.11.24 в 11:38

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. 

По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в параграф 22, в който не гласуваме, "защото няма за кого" и като е така- получаваме още от същото.

Ние живеем в мечтите си и неоснователно очакваме политиците да са в реалността, казва анализаторът, а те също влизат в този символен свят.  Сега ще отидем на избори и още по- малко хора ще излязат да гласуват отново с аргумента, че "не могат да ги гледат", но като не гласуват - точно тези ще гледат.

Няма дори обединяващ гняв, защото след три години няма управление, срещу което да се акумулира той.

По думите на Татяна Буруджиева сегашната ситуация работи за някой, който да е различен. На въпрос дали това ще формация на президента Радев тя направи  разграничение между него, който се ползва от авторитета на институцията и другите, които са правили вълна на избори - и Сакскобургготски, Борисов са имали предварително изграден личен образ, който ги е довел на власт.

Президентът е в образ на държавник, не на политик. В позицията на политик той ще мине през пропорционален избор и, ако няма личен рейтинг, от образа му ще падне и институционалния. Може би затова Радев не иска да излиза на терен преди края на мандата, за да не изглежда и в известен смисъл предател, тъй като е бил подкрепен с едни намерения, а те се променят в движение, анализира доц. Буруджиева. Още повече, че освен твърдите положителни в управлението се трупат и твърди негативни оценки.

Няма обществена нагласа за радикална промяна, няма кипеж, въпреки многото проблеми, няма жеание за резки движение, защото българите не си представят пътя не само в у нас и като развитите на света, констатира тя.

ГЕРБ се основава на изборния си резултат, ПП- ДБ черпят аргументи от символиката на промяната. И  едните, и другите аргументи са валидни, но като политолог- единствено верните аргументи са резултатите от изборите, отбеляза доц. Буруджиева. Иначе ще се окаже, че демокрацията няма смисъл, подчерта тя.

Аргументите, че първия няма пълно мнозинство не евалиден, защото от години, и не само у нас, пълни монозинства няма.

Днес всички не признават изборните резултати, а защо тогава се заклеха и ще получават заплати?! риторично попита Татян Буруджиева.

Цялото интервю е в пикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56