„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му, в един момент може да попадне в същия този капан“. Това заяви председателят на Съюза на инвалидите – Пловдив Вяра Мисчиян.
По думите й, точна бройка или достатъчно добре разработена извадка с характеристиките на тази общност няма.
„Държавата щеше да прави много регистри, сайтове, да качва информация на сайта на Агенцията на хората с увреждания, така и не се случи толкова години. Въпросът е защо тези хора нямат приличен или добър живот в общество, което твърди, че е възприело европейски и общочовешки ценности. Че работи за тях и ги разбира...“
Мисчиян бе категорична, че страната е шампион на хубави думи в нормативните уредби. Тя припомни, че на една от срещите с представители на ЕК по правата на човека през 2015 г. те са признали този факт, след като разговорът е засегнал иновативните и социални услуги в страната, които всъщност не са нови.
„Не може да се нарече нова социална услуга нещо, на което просто променяш табелката на сградата. Довчера е било Дом, на следващата година – някаква друга институция, предлагаща услуга в общността, персоналът е същият, който е бил и преди, начинът на работа не е кой знае колко съществено променен...“
Нещата са много относителни и със Стратегията за развитие на човешките ресурси, в която проблеми като развитие на социалните услуги за работещите в тях, за издигането на социалния работник като професионализъм, качество на предоставяне на знания и умения на съответните целеви групи и на гражданите са все още неизпълними.
Тези неща само се променят и копират от Стратегия в Стратегия и се преместват в следващия програмен период. Въпросът е какво се случва в действителност...В действителност почти нищо не се случва.“
Вяра Мисчиян подчерта още, че в изискванията към хората с увреждания има големи недоразумения и несправедливост. Като пример тя заяви, че хората с трайни увреждания над 50% или степен на увреждане с трайно намалена работоспособност с решение на ТЕЛК имат право на общински жилища на преференциална цена.
„...Но знаете ли какви жилища се дават на тези хора?! Освен това в наемните договори е залегнало изричното изискване те да ремонтирантират съответното жилище и то за своя сметка, а не - за сметка на наемната цена, която се дължи на общината. Ако човек има възможност да направи ремонт в днешно време на каквото и да е било, той няма да си наема общинско жилище, а ще отиде на свободен наем в прилично жилище.
По същия начин стои и въпросът и с наемните цени на имотите, които са за нежилищни нужди – ремонтите винаги са за сметка на наемателя, без да му се приспада от наемната цена, дори и застраховката е за сметка на наемателя.“
Мисчиян разказа и за абсурден случай преди дни, когато от община Пловдив - отдел за управление на собствеността са предупредили без никакво правно основание по телефона, че наемният договор за помещение, ползвано от Дружеството, трябва да бъде актуализиран по по-високи цени, с аргумент, че има повишение на началния размер на наемните цени на общинските имоти, гласувани от ОбС през септември.
"След като прочетох променената общинска наредба с приложенията, останах много изненадана, защото всъщност се оказа, че не се налага да се променя наемът, който плащаме в момента, тъй като той е в съответствие с актуалната общинска разпоредба."Цялото интервю - звуковия файл:
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..