Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пирамидалните структури показват, че кризата е факт

Доц. Златогор Минчев
Снимка: БГНЕС

Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към секцията „Информационни технологии в сигурността“ е, че във века на дигиталните технологии обемът на измамите расте постоянно. 

"Виждаме, че такива стари схеми за пирамидални структури, които в България бяха популярни през 90-те години, а пък датират от времето сигурно на египетската цивилизация и Шумер, отново придобиха гражданство. Това само показва, че икономическата криза вече е факт, а другото са празни анализи за намален растеж и обещания за светло бъдеще. Самият факт, че хората търсят бързи печалби е красноречиво", коментира той. 

По думите му изненадващото в случая е по-скоро идеята за високотехнологични разработки. 

"Обикновено става дума за ясни търговски дейности и операции, а тук става дума за високотехнологични решения, които се произвеждат в Китай. Явно е, че просто схемата не е била реалистична, сега ще започнат едни оправдания, че не е така, че всичко е наред, обаче хората естествено са си загубили парите", обясни експертът.

Той припомни, че в такъв тип структури участниците печелят само в началото и после те плащат печалбата на другите, новопостъпили. След това нещата се наместват и този кредитен балон гръмва. 

"По-притеснителното е, че вероятно това няма да е единственото такова събитие до края на годината, а и догодина, защото дигиталната икономика отваря много такива възможности и всеки се опитва да се задържи на пазара под някаква форма и да запази парите си", посочи доц. Минчев.

Той смята, че средната класа е по-уязвима към такива пирамидални структури, защото тя печели достатъчно, но ѝ се иска да живее по-добре и затова търси такива възможности. Според него, когато се играе на такива електронни борси, трябва да сме наясно, че всичко над 5% печалба е спекулативно и ще има негативни последици дългосрочно. 

Доц. Минчев допълни, че в случая става дума за компания, която оперира в България. 

"Ако играем на световната борса, постоянно се случват такива работи, но не се коментират толкова гръмко. И трябва да отбележим, че стана и с биткойна. Това са естествени тенденции в световната дигитална икономика и по-скоро хората, които се опитват да запазят и умножат своите пари, трябва да подхождат по-внимателно", съветва експертът.  

Мнението му е, че регулация в подобни дигитални инвестиции може да се направи, но по-скоро в обема, в който частни граждани инвестират пари, защото търсенето на големи печалби ги кара да инвестират дългогодишни спестявания. Няма как да се регулира обаче възникването на подобни компании, които са съвсем нормални търговски дружества. 

"Доколкото ми е известно дори тийнейджъри в България са научили за схемата и са търсили възможност да участват през родителите си, за да може бързо да спечелят пари сега по празниците, така че и младите хора са мотивирани от ситуацията за бързо забогатяване, което е естествено. В дигиталната мрежа анонимността позволява реално да се генерират много пари и трябва да сме абсолютно наясно, че това няма как да спре с никакви регулационни механизми. Имаше такива нагласи в Европейския съюз, но това нарушава демократичният тренд, по който ЕС се развива", коментира доц. Златогор Минчев. 

Чуйте още в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24