Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да си смирен, когато изографисваш

Иконографията на Рождество Христово

Само любовта може да спаси хората от греха

| обновено на 25.12.24 в 09:49

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка.

През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече фигури, а други са по-семпли с основните фигури, които показват Рождеството.

Класическата композиция на сцената е пещера, която се намира в центъра, а в нейната основа е малкият Христос, обвит в пелени. Най-близо до него са волът и оселът (магарето).

„Божията майка винаги се изобразява доста по-едра от останалите присъстващи фигури в сцената. Намира се съвсем близо до малкия Христос, но е извън тази пещера. Тя е въплъщение на най-високата благодарност, която човек дава на твореца. Над тях са ангелите, които прославят и извисяват раждането на Божия син. Това е невероятен момент за цялото човечество. Чудото, което човечеството е чакало, за да може да започне нов, мирен спокоен живот”, обясни Елена Дигбоюшка.

На сцената, от едната страна, са изобразени овчарите, а от другата -  групата на мъдреците, които са водени от Витлеемската звезда. „Мъдреците се изобразяват или яздещи коне, или носещи даров“, уточнява Дигбоюшка.

Обясни още, че над пещерата в нейната среда лъчът светлина, които огрява младенеца, е символ на светлината, която възвисява живия Бог, който се е родил. Важна част от сцената е и Йосиф. Той обаче е отделен от групата, явява се само като свидетел.

„Има  и икони, които в долния край имат изобразени жени, които къпят младенеца. Това обаче са две сцени в една икона“, коментира Дигбоюшка.

Според нея смисълът на Рождество Христово и на вярата се проявява в най-голямата любов към човечеството. Затова и тя призова хората да се обичат, да бъдат добри и признателни към Бога за всичките му благословии и щедрости.

„Църквата наистина православя Христос за неговата непонятна за нас жертва, която той направи. Ако следваме неговия пример на доброта, на прошка към приятели и врагове, смятам, че ще живеем един по-спокоен и по-добър живот. Вярвам, че любовта е заразна и само по този начин можем хората да бъдем спасени от всички грехове, които ни заобикалят.

Изгубвайки вярата ние губим основата, върху която стоим.

Смятам, че е задължително православната просвета да бъде от най-ранна възраст, още от ученическите години. Мисля, че тези деца, които са закърмени с вярата в Христос са стойностни за нашето общество и укрепват вярата си с всеки изминал ден.

Влизайки в Божия храм - пречистваме нашата душа.

За съжаление, младите изкривяват смисъла на Рождество Христово, но те го правят от незнание. Във вярата ни имаме голяма дупка, която е време да започнем да запълваме“, коментира Дигбоюшка.

Коледа тя ще посрещне както повелява традицията – отново семейно с майка си, децата си и внуците си.

Обяснява, че иконописта е трудна и внимателна дейност.

„Трябва да си смирен, когато рисуваш икона и да си добре запознат с житието на светеца, който изобразяваш“, отбелязва Дигбоюшка.

В момента работи по икона на Св. Патриарх Евтимий Търновски за църквата в село Искрец „Успение на Пресвета Богородица“.

Обича да изографисва иконата на Св. Мина, защото е закрилник на семейството, но и защото процесът на рисуване на този светец винаги й носи спокойствие. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10