Търговията на сурвачки в Пазарджик е намаляла три пъти, в сравнение с миналата година.
Производителите отчитат най-слабата си година, от последните 30.
Цените на битовите сурвачки варират между 15 и 30 лева, но има и липса на интерес има и към хартиените, които са по 5 лева.
Хората, които правят и продават сурвчаки са на мнение, че традицията затихва
Те обаче припомниха символиката на отделните елементи от украсата на дряновите пръчки:
Дряновото дърво е най- здраво, най-рано цъфти, най-късно се берат плодовете.
Царевица, овес и просо - за да имат храна животните. Кравайчето - да има всичко необходимо на масата.
Люта чушка за здраве и червен конец за късмет.
Състоянието на пострадалите при инцидента в Република Северна Македония, настанени за лечение в България, остава тежко, съобщиха от Министерството на здравеопазването във фейсбук-страницата си. Осемте пациенти, хоспитализирани в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" , са на апаратна вентилация и остават в реанимация. Продължава да е тежко, но стабилно състоянието..
Жители на село Чепинци организират протест на 23 март в зоната на неработещия граничен контролно-пропускателен пункт „Рудозем – Ксанти“. К метът на родопското село Риза Брахимбашев съобщи, че н едоволството на местните жители е предизвикано от ограничения вече и пешеходен достъп към гръцка територия . Протестиращите настояват да получат..
Пловдивските съветници от ПП-ДБ предлагат спешни мерки за опазване на дърветата в парковете в града. Групата им в Общинския съвет внася предложение за превантивни действия в парковете “Отдих и култура”, “Лаута”, Младежкия хълм, Бунарджика и Сахат тепе. Дърветата там са в лошо състояние и страдат от болести, които водят до постепенното им загиване,..
Уличното осветление в Брезово ще бъде подменено. Подобряването на енергийната ефективност е по Националния план за възстановяване и устойчивост, като е сключен договор между Министерството на енегетиката и община Брезово. Проектът е на стойност от близо 614 хиляди лева с ДДС и по него ще се подменят старите улични лампи. Предстои монтажа на нови..
В България е ден на траур в знак на съпричастност с жертвите, загинали при пожара в дискотека в град Кочани, Северна Македония. Решението е на Министерския съвет. Премиерът Росен Желязков заяви: Тук няма никаква политика. Има само състрадание, съпричастност и солидарност, защото тези човешки усещания се проявяват в такива трудни..