Един от най-сериозните проблеми вижда в областта на енергетиката, където така и не бяха направени реформите за приемане на политиките за либерализиране на енергийния пазар и начините за използване на източници от възобновяема енергия.
Павлин Стоянов подчерта, че сме оставили енергийната система да работи по инерция – централизирано и с големите въглищни мощности.
“Няма действия по обновяване на мрежата. Не се прави, така че да бъде по-гъвкава, да се даде възможност хората да се обединяват в енергийни общности и да произвеждат тока си.
В същото време пазарният модел в Европа цели цените за електроенергия да се формират на пазарни начала. При обединен пазар целта е да няма големи разлики между съответните държави. Това означава ако на едно място не успява да се произведе достатъчно енергия, да се компенсира от друго. Така пазарът ще е балансиран, а всички граждани ще са сигурни, че имат достъп до енергия.
Докато старият модел в България е централизирани източници на енергия. Когато цените не са социално поносими, те работят на загуба, стимулират се от държавата, а пазарът се изкривява, защото битовите потребители плащат електричество, което е под себестойността си.
Цената на бизнеса е по-висока, но тя не може да е прекалено голяма, затова предприятията се стимулират от други пера от бюджета”, коментира Пвалин Стоянов.
Той отбеляза, че либерализацията на пазара на тока, която трябва да се случи, ще увеличи цената на тока. Прогнозите му са за около 20% по-скъп ток. Според него обаче липсата на модернизация и разчитането на сегашната система - ТЕЦ и АЕЦ – би увеличило цената на електроенергията в пъти повече.
“ТЕЦ-овете, поради политиките на ЕС за квотите за емисии, стават пазарно нерентабилни, по-скъпи от всички останали източници и на практика не могат да оцелеят при либерализиран пазар, тъй като техният ток ще се продава последно.
АЕЦ също има свой срок на живот. Ако тези мощности се запазят по този начин това означава, че или България трябва да купува все по-скъп ток от въглищните централи или ако има недостиг трябва да внася.
Внасянето на енергия също оскъпява тока, защото той понякога ще пътува от Централна и Северна Европа, което наслагва много мрежови такси. Дори и да купуваме от съседните държави токът ще бъде по-скъп.
Изгубвайки парите ще се наложи да направим инвестиции в последния момент. Това ще е неразумно и не най-ефективното”, обясни Стоянов.
Добави, че заради забавянето на модернизацията на мрежата хората не могат да инвестират в малки решения по места комбинирани енергийни общности от възобновяеми източници, геотермална енергия, газ.
Освен това според него е трябвало да бъдат направени вятърни мощности в морето, тъй като те генерират повече количество енергия, отколкото малките централи на сушата.
Ако няма модернизация на ел. Инфраструктура токът ще бъде по-скъп отколкото, ако се случи либерализацията на тока
Според него ако не бъдат направени необходимите законови промени, законовата рамка ще е не стабилна, няма да е модерна и нерисковите инвеститори няма да са склонни да влагат средствата си у нас. Това означава риск от отлив на инвеститори.
“Политиците са безотговорни към плана. Можеше през годините служебните кабинети да работят в тази посока. Виждам, че няма разбиране и осъзнаване дали е важен този план и реформите в него”, каза Стоянов.
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..