Нова година – нови, по - виски цени!
Увеличени са сметките за ток, парно, газ и вода. Най-голямо е повишението при водата и парното. С растящите сметки за отопление расте броят на енергийно бедните у нас. Всеки четвърти българин не може да топли дома си, по този показател сме първи в Европа. Очертава се плащеща тенденция в България - работещите бедни се превръщат в енергийно бедни. Реално те са приблизително 2 млн. души.
Защо не се разработва защитен механизъм за гражданите и по-ефективни мерки за тяхното подпомагане - разговор с доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания към БАН, най-утвърденият български изследовател по темата „Енергийна бедност“.
Същевременно, министърът на енергетиката Владимир Малинов обяви, че най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи. Той подписа договори за ремонт и рехабилитация на хидроагрегати 1 и 3 на ПАВЕЦ „Чаира“. Репортажът по темата е на Емил Костов.
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото търсим коментара на политолога Андрей Велчев, преподавател в Пловдивския университет.
И още:
Ще има ли Пловдив зоологическа градина и кога? От общината твърдят, че това е приоритет за кметския екип и ще го изпълнят чрез ново общинско предприятие „Зоологическа градина – Пловдив“. До 1 февруари тази година то трябва да е факт. Докъде стигна проектът за рестарт на зоологическата градина? Със заместник-кмета Иван Стоянов, чиито ресори са екологията и здравеопазването, разговаря Даниела Добрева.
Преяждането след празниците подлага целия организъм на силен стрес. Особено се натоварва моторът, който движи цялата сложна система. Как тежките и мазни храни влияят на сърцето? Какви са начините да се намалят рисковете чрез подходящо хранене? Търсим съветите на д-р Георги Маждраков, специалист по кардиология и инвазивна кардиология.
Срещата ни в ефира на Радио Пловдив започва след новините в 15 часа и продължава до 17 - очакваме ви!Седмицата си отива с нов оптимизъм според Алфа Рисърч - 69% от българите смятат, че по-добрият вариант е, че имаме сформирано правителство. Министрите проведоха първо заседание и стана ясно, че не сме готови за еврозоната. През 2025 - БНР става на 90 години, Радио Пловдив на 70, за мисията да информираме първи, да отстояваме позициите на..
От началото на седмицата въздухът, който пловдивчани дишат, е мръсен, а предупрежденията да не се палят кюмбета и да не се излиза по улиците очевидно не дават ефект. За битката с мръсния въздух в града ще разкаже адв. Димитър Площаков, който е първият, спечелил обезщетение срещу МОСВ заради вреди от въздуха, а във ВАС води дело за качеството на..
В предаването днес говорим за събитието „Творческо писане с Анелия – „Визия и цели…“, което се случва на 26 януари. В рубриката "Брейнсторминг" коментираме кризите, като стъпка напред в живота ни. Предразсъдъците и следразсъдъците на Жоро Пеев, очаквайте след 14.30 часа. На датата 23-ти януари, в цял свят се отбелязва Денят на..
На 23 януари говорим за здравната култура, минаваме през финансите на страната и стигаме до литературата. В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу човешкия папилома вирус. За елиминирането на раковите заболявания, причинени от него ще е разговорът с д-р Христиана Бацелова,..
Втори ден въздухът в Пловдив е опасно мръсен, като превишението на фините прахови частици нахвърля нормите поне 2 пъти. Тенденцията ще се запази и през следващите 2 дни, според прогнозите на синоптиците. Кои са основните замърсители и какви са причините, какви мерки предприема Община Пловдив, за да се бори с мръсния въздух, и как да се предпазим,..