Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. 

"През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на учениците, спазване на правилата, нарастващата агресия и неприятни случки, които се случват с децата и това много вреди на резултатите и доброто качество на образованието. Като цяло нормативната база не се променя, отношението на политиците също липсва. И въпреки, че съществуват ученици с много добри резултати и училища с добри традиции, е много важно да се изгради добро възпитание", коментира Петров. 

По думите му когато има ученици с недотам добро семейно възпитание, тогава нещата са много трудни за училищните ръководства и учителите, защото те нямат никакви инструменти и никакво партниране от страна на родителите и институциите. Според Петров причината е, че цари политичиски страх. 

"Ако се приемат малко по рестриктивни мерки с необходимите наказания, нещата няма да се случат. Трябва да търсим промяна на това статукво, иначе образованието няма да се промени. Колкото и да строим кабинети и да влагаме изкуствен интелект, ако я няма мотивацията на ученика, ще е много трудно, защото знанието е следствие на упорит труд, а не на забавление, както си мислят голяма част от родителите", смята синдикалният лидер.

От Синдикат "Образование" предлагат родителите на учениците да имат отговорност и задължение да партнират на училищните власти и да посещават училищната институция при регламентирани и нерегламентирани повиквания. При нарушение на това, да се налага финансова санкция от 500 лева.

Според Юлиан Петров трябва да има принципно решение в тази посока и тогава ще може да се постигне нещо. "Дали ще са 50 или 5 000 лева, ние ще намерим българския вариант, но такива санкции има и в Европа. Когато родителят не посети училищните власти, той е глобяван. Така ще се осигури комуникация между учителя и родителя", посочи той. 

По думите му учителят сам не може да се справи. Родителят трябва да си влезе в ролята и да бъде отговорен. Петров подчерта, че учениците, които не са в унисон с училищните правила, нарушават правата на останалите деца, като така им пречат да получат по-качествено образование. 

"Целта е всички ученици да получат поне някакво възпитание, за да станат нормални граждани. Защото, ако нямат възпитание,  дори да имат много знания, това ще им попречи да се развият", подчерта Петров. 

Чуйте още в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37