"През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на учениците, спазване на правилата, нарастващата агресия и неприятни случки, които се случват с децата и това много вреди на резултатите и доброто качество на образованието. Като цяло нормативната база не се променя, отношението на политиците също липсва. И въпреки, че съществуват ученици с много добри резултати и училища с добри традиции, е много важно да се изгради добро възпитание", коментира Петров.
По думите му когато има ученици с недотам добро семейно възпитание, тогава нещата са много трудни за училищните ръководства и учителите, защото те нямат никакви инструменти и никакво партниране от страна на родителите и институциите. Според Петров причината е, че цари политичиски страх.
"Ако се приемат малко по рестриктивни мерки с необходимите наказания, нещата няма да се случат. Трябва да търсим промяна на това статукво, иначе образованието няма да се промени. Колкото и да строим кабинети и да влагаме изкуствен интелект, ако я няма мотивацията на ученика, ще е много трудно, защото знанието е следствие на упорит труд, а не на забавление, както си мислят голяма част от родителите", смята синдикалният лидер.
От Синдикат "Образование" предлагат родителите на учениците да имат отговорност и задължение да партнират на училищните власти и да посещават училищната институция при регламентирани и нерегламентирани повиквания. При нарушение на това, да се налага финансова санкция от 500 лева.
Според Юлиан Петров трябва да има принципно решение в тази посока и тогава ще може да се постигне нещо. "Дали ще са 50 или 5 000 лева, ние ще намерим българския вариант, но такива санкции има и в Европа. Когато родителят не посети училищните власти, той е глобяван. Така ще се осигури комуникация между учителя и родителя", посочи той.
По думите му учителят сам не може да се справи. Родителят трябва да си влезе в ролята и да бъде отговорен. Петров подчерта, че учениците, които не са в унисон с училищните правила, нарушават правата на останалите деца, като така им пречат да получат по-качествено образование.
"Целта е всички ученици да получат поне някакво възпитание, за да станат нормални граждани. Защото, ако нямат възпитание, дори да имат много знания, това ще им попречи да се развият", подчерта Петров.
Чуйте още в звуковия файл.
Твърде много се преекспонира необходимостта от прилагането на пълна упойка при дентални дейности. Темата е изключително сериозна, защото не винаги това е най-добрият или най-необходимият вариант да се тушира негативното отношение на децата към денталните манипулаци, коментира в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" д-р Веселка..
Как ще се паркира занапред с новите правила на общината в Стария град, по темата разговаряме с хотелиера Христо Гюлев от Сдружението на собствениците, живущите, работещите и инвеститорите в Старинен Пловдив. Гюлев каза, че живее и работи от 2016 година в Стария град. Той посочи, че не разбира защо всяка година се случва едно и също нещо, "някой..
Идентифициране на опасните пътни участъци, проверки с необозначени автомобили по пътищата и улесняване на процедурата за налагане на глоби – това са основните предложения, които МВР ще подложи на обсъждане на днешното правителствено заседание. Тези мерки бяха изтъкнати от вътрешния министър Даниел Митов, който присъства на годишния отчет на..
Предстои световна рецесия заради политиката на американския президент Доналд Тръмп, ако тя се запази такава. Това прогнозира икономическият анализатор Красен Станчев и допълни, че това ще може да се види поне след като измине едно тримесечие. Подчерта, че не знае дали рецесията ще бъде толкова силна, колкото беше по време на пандемията,..
За децентрализация на районните администрации настояват районни кметове в Пловдив дни преди да бъде обявен за обществено обсъждане проекта на бюджет на Община Пловдив. Те са обезпокоени от информацията, която циркулира в общесвеното пространство, че тази година за всеки един от районите ще бъдат отпуснати по 500 хиляди лева. В интервю за..