Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева.

По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея.

Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е министър - председател е едно огромно лицемерие, за да се каже най - накрая, че номинацията на Росен Желязков е най- голям компромис. С 69 депутати няма как да настояваш партийният ти лидер да е премиер, още повече при спорната му политическа биография и неприемане от редица политически сили, смята Георгиева.

Тя добави, че предположенията, че ИТН и БСП ще загубят много от тази власт се базират на очакването, че ще губят от евентуални непопулярни мерки. 

Тук се добавя и очакването, че Радев ще направи своя формация и тя ще ги помете. Не смятам, че има основания да се мисли, че Радев предсрочно ще слезе от поста си на калния политически терен да се бори с останалите партии, каза журналистът.

По отношение на думите на Слави Трифонов, който оправдава компромиса да участва в кабинета с това, че страната е пред фалит Стояна Георгиева коментира, че това не е първият случай, в който той говори глупости, опитвайки се панически да не поема отговорност за обещенията, които е давал на избирателите си. Тя рприпомни заклинанията, че никога няма да подкрепи Борисов, после изчегъртването, което се канеха да правят и провалът на правителството на Петков. Как ще се държи ИТН в това правителство не ясно, според Стояна Георгиева.

Не виждам риск партиите от ПП - ДБ да се маргинализират докат оса в опозиция, коментира тя, но направи уговорката, че тази коалиция има да решава проблеми и помежду си - дали ще останат заедно и какво поведение да имат при евентуални следващи преговори. Припомняйки, че ДБ стигнаха почти до финализирано споразумение с ГЕРБ, Георгиева  обобщи, че "това вече е свирен мач и всеки от тук нататък ще играе с картите, които има".

Като цяло всички партии в новото управление имат крайно прагматичен подход да вземат каквото могат - назначения на хора, разпределение на публични средства, по- скоро това ще е подготовка за следващи избори и никой няма да се заеме със сериозните проблеми пред страната.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57