64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.
Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат кислород. Въпреки реанимационните дейности човекът почина.
"Този инцидент с фатален край е следствие на много неща и много проблеми. 50 - 60 % от жителите на селото живеят на улици, по които няма достъп - колите не стигат до домовете, не могат да влязат линейка, пожарна. На такава улица живееше и починалият вчера", обясни пред Радио Пловдив кметът на Брезе Ирина Кочовска.
Тя разказа, че от години тя и нейните предшественици са пращали докладни и жалби до Община Девин с настояване да се асфалтират улиците, но без резултат.
"От 30 години не е правен никакъв ремонт - нито на улици, нито на водопровод, и ни обясняват, че ако се започне, всички средства за капиталови разходи на общината ще отидат за Брезе", каза кметицата.
Тя припомни, че миналата година няколко пъти са протестирали, заплашили са да блокират пътя за Пампорово и Смолян, но без резултат.
В момента в Брезе има 207 души, иначе по постоянен адрес са над 300. 14 от улиците са в много лошо състояние, а 5 вече са без достъп, добави Кочовска.
Най-проблемна е улицата, на която е живеел починалият, защото е най-дългата и по нея се стига до гробищния парк.
"Преди 2 седмици почина самотна жена в болницата в Смолян. Имахме 1 метър сняг и се наложи да търся трактор, който да пробие пътя до гробището, а после с частен камион да караме ковчега до гроба", разказа още кметицата на Брезе.
Преди да се изпълни проекта за водопреносната мрежа в девинското село Брезе, не може да се изпълняват проекти, свързани с уличната мрежа. Това заяви кметът на община Девин Здравко Иванов. Общинското ръководство е подготвило проекти за подмяна на водопровода, за общинския път, който свързва селото с републиканската пътна мрежа, за довеждащия водопровод и се търсят възможности за финансиране, обясни кметът Иванов.
"За Брезе сме включени в приложение №3 към Закона за държавния бюджет, но нямаме подписано споразумение, което се надяваме да подпишем сега с настоящото правителство, да изберем изпълнител и да започнем да решаваме проблемите един по един. Но категорично преди да подменим водопровода, няма как да оправим уличната мрежа.
Все още нямаме остойностяване, но водопровода е за малко над три милиона лева, който следва да бъде подменен, за пътищата има количествени сметки, но не са остойностявани. Моите искрени съболезнования към близките на починалия, има компетентни органи, които ще се произнесат каква е причината, но със сигурност там е затруднен достъпа, и в тази връзка миналата година в бюджета предвидихме средства за тази улици, проведохме обществена поръчка. Предстои провеждане на текущ ремонт, но не го позволяват метеорологичните условия", заяви кметът на община Девин.
Нидерландия, Австрия, Германия, Италия и Испания са предпочитаните от българските студенти дестинации за обучение каза Николай Христанов, мениджър на отдела за висше образование в "Итеграл" преди поредното издание на форума "Световно образование, който ще се проведе в Пловдив тази неделя. Младите хора се ориентират най- вече от възможностите, които..
Област Смолян е с най-лошите и опасни пътища в страната , констатира председателят на Европейския център за транспортни политики Диана Русинова, след обход на републиканската пътна мрежа в региона. Екип на центъра извърши проверка на участъци по пътя Кричим – Михалково, Грохотно – Тешел, Здравец – Рожен, Белица – Загражден, Срутището..
Все повече са възрастните хора в България и в момента те стигат до 26-27% от населението на страната. Това съобщи в програма "Точно днес" проф. д-р Надежда Илиева от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, която коментира за Радио Пловдив демографските процеси в Деня на възрастните хора. Според нея демографските т..
Електромобилите, които са задвижвани с водородни горивни клетки, също да се ползват от подкрепящите мерки на готвения Закон за електрическата мобилност – за това призовават от Българската Асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия. „ Към днешна дата в страната има 8-9 електромобила, които се захранват с горивни клетки, и тези..
Хисаря става член на Европейската асоциация на историческите термални градове и това е първият български град, който се включва в организацията. Това съобщиха при съвместно изявление днес в София кметът на общината Ива Вълчева и министъра на туризма Мирослав Боршош. Организацията е основана през 2009-та година в Брюксел, към момента има 50..