Според проф. Васил Живков, председател на УС на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост за съжаление криза има и тя е предизвестена, тя е следствие от много направилна държавна политика.
Първоначално тя беше свързана с недостиг на дървесина, а сле дтова със спекулативно високи цени. Сега част от предпиятията затвориха, други ще напуснат страната и всичко ще рефлектира и върху добива на дървесина, и върху горските стопанства, и върху всички, които работят с дървесина, каза проф. Живков.
Вместо да добиваме 6 милиона дървесина добивът намаля на 5 милиона кубика, а вече и няма потребители за нея. Сега се внася дървесина на по- ниска цена, защото падарът реагира на търсенето и на предлагането.
Отоворността е на държавата, смата проф. Живков. Държавата не погледна далновидно и дългосрочно и всичко това сега се връща точно в държавните предприятия. Загубихме сделки, работни места, данъци за държавата.
Практиката сочи, че с организирането на търгове на дребно се създават е пречки за големите потребители. Проблем са и началните цени на търговете, в което крайната цена на единия търг става начална следващия и цената непрекъснато расте.
Когато има криза трябва де се търсят начини за намаляване на разходите и в тази вързка намаляването на щатовете на държавните горски стопанства е резонен, каза професорът.
Той добави, че със затварянето на заводи като този на Монди в Стамболийски, който ползваше 10% от добитата дървесина, се намалява и потенциала за продажбана дървесина, придобита в България. Много фирми намалиха потребленето си, защото купиха на висока цена дървесина преди време.
Дърводобивът в страната е остарял и неефективен, каза още проф. Васил Живков.
Той обобщи, че се надява редовото правителство да има повече политическа воля да се решават проблемите, защото "ножът е опрял в кокала".
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..