Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети. Поглед към живота му правим с историка и изследовател Пламен Павлов, който наскоро издаде книгата  „Васил Левски: Най-добрият ни българин“.

Припомняме Ви и по-малко известни факти и истории от живота на Васил Левски. Тръгвайки по стъпките му отиваме до Мулдаския манастир „Света Петка“, където и до днес се пази едно от скривалищата на Апостола на свободата. Репортажът е на Антония Попова.

И от миналото се пренасяме в съвремието. Отправяме поглед към темите от ежедневието – на преден план отново са икономиката и политиката. България ще поиска извънреден конвергентен доклад за приемането на страната ни в еврозоната от началото на следващата година. На този фон в четвъртък се готви нов бойкот на големите търговски вериги заради цените на основните хранителни продукти. Реални ли са шансовете страната ни да приеме еврото от 2026г. и ефективен ли е действително бойкотът ще коментира икономиста Стоян Панчев.

У нас на дневен ред е и управленската програма на властта и приемането на бюджет 2025. За политическата обстановка след месец управление и в контекста на геополитическата ситуация говорим с политолога Александър Маринов.

В минутите за култура ви разказваме за новата книга на писателя Николай Табаков "Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор", чието представяне ще бъде в Първо студио на Радио Пловдив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" за езиците и шума на парите

Програма "Точно днес" на 21 февруари и как разчитаме проекта на държавен бюджет, след като държавната власт го представи пред работодатели и синдикати. Разговаряме по темата с икономиста Георги Вулджев . Ще излезе ли успешна прогнозата на финансовото министерство и как да се разпределят парите на държавата за 2025 година? Международният ден на майчиния..

публикувано на 20.02.25 в 15:27

Бойкот, заплахи и преговори "Ден след ден"

Цените на търговските вериги, на малките магазинчета и на фермерски пазари ще бъдат централна тема в предаването „Ден след ден“ на 20-ти февруари. Но не само. Както каза един от производителите, най- важно е мнението на „цар потребител“. Има или няма бойкот на търговските вериги в Пловдив и Пазарджик, къде потребителите пазаруваха днес и какво..

публикувано на 20.02.25 в 14:48

Изобилие и морско синьо във „Вход свободен“

Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..

публикувано на 20.02.25 в 09:30

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51