Вместо да бъде използвано швейцарското правило, ръстът ще се изчислява като сбор от 20% от нарастването на осигурителния доход и 80% от инфлацията за 2024, която не беше много голяма. Така увеличението ще е с около 5%. За сравнение при швейцарското правило се взимат предвид 50% от нарастването на осигурителния доход и 50% от инфлацията. Тогава ръстът щеше да с 8-9%.
Според него именно от дебатите за социалните плащания ще зависи дали шансовете да влезем в еврозоната от януари 2026 г. са реалистични. По думите му към момента ситуацията е 50 на 50 и зависи от това какво ще приоритизират народните представители - доходи на пенсионери, на определени групи от обществото или изпълнение на този критерий.
„Има политически сили, които са заявили, че не искат това орязване на индексацията при пенсионерите и може да се окаже, че този дефицит ще набъбне по време на работа на депутатите.
Ако бюджетът се запази така е напълно реалистично да влезем в еврозоната догодина. На този етап не сме по-близо отколкото бяхме преди няколко месеца, т.е. въпросът остава отворен, затова и прогнозата ми е по-консервативна.
Друго важно, което трябва да се види, за да разберем ще можем ли да приемем еврото е къде ще бъде начислен дефицитът от 4 млрд. лв. от миналата година.
Ако тези 4 млрд. лв. бъдат начислени в дефицита за 2024 г., няма да изпълним критериите за влизане в еврозоната.
Ако е за 2025 ми е интересно къде са средствата – това означава, че трябва да видим по-висока приходна част“, обясни икономистът.
Стоян Панчев добави, че освен това ЕК ще трябва да даде становище дали средствата са правилно отчетени, дали става дума за форма на манипулация.
Според него оставане на върнатото ДДС от 20% за ресторантьори и хляба ще е неприятна мярка за по-малките фирми, за предприемачите, които сега започват да работят.
Добави още, че след резкия скок на цените на хляба през януари не очаква да има ново увеличение.
Стоян Панчев коментира още, че не може да прецени дали бойкотът на цените на храните в магазините ще бъде успешен, тъй като не са му ясни точните цели.
Категоричен е, че изкуствено натискане на цените надолу от държавата ще доведат държавата ни до ситуацията, в която е Хърватия.
„Когато натискаш надолу цените, те рано или късно се връщат и то по-високи“, обясни Панчев
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..