Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бабините трикове за по-меко и приятно на допир спално бельо

Качественият сън е от съществено значение за доброто здраве и настроение. Един от основните фактори, които влияят върху комфорта ни по време на сън, е спалното бельо. Колкото по-меко и приятно на допир е то, толкова по-спокойно и пълноценно е усещането в леглото.

В миналото бабите ни не разчитаха на скъпи омекотители и химически добавки. Те използваха натурални и достъпни методи, за да направят чаршафите, олекотените завивки и калъфките по-меки. Тези трикове се предават от поколение на поколение и са не само ефективни, но и щадящи околната среда. В тази статия ще разгледаме най-добрите бабини рецепти за омекотяване на спалното бельо, които може да приложите и днес.

1. Използване на бял оцет – естествен омекотител

Белият оцет е сред най-популярните натурални средства за омекотяване на тъканите. Той разтваря остатъците от перилни препарати и прави текстила по-мек. Достатъчно е да добавите половин чаша оцет в отделението за омекотител в пералнята. Освен че омекотява, той елиминира неприятните миризми и освежава спалното бельо.

Друг вариант е да накиснете чаршафите в разтвор от вода и оцет за няколко часа преди изпиране. Това ще помогне за допълнително разхлабване на влакната и ще направи текстила по-мек на допир.

2. Сода бикарбонат – за пухкави и нежни тъкани

Содата бикарбонат е друг ефективен помощник в поддържането на мекотата на спалното бельо. Тя помага за премахване на твърдостта, причинена от твърдата вода и перилните препарати.

Добавете четвърт чаша сода бикарбонат към барабана на пералнята преди пускане на цикъла на пране. Тя ще направи влакната по-меки и ще предотврати натрупването на химикали върху тъканите.

3. Сол за естествено омекотяване

Обикновената готварска сол може да направи чаршафите по-гладки и нежни. Добавете половин чаша сол към водата и накиснете спалното бельо за няколко часа, преди да го изперете.

Солта разгражда натрупаните минерали в тъканите и прави нишките по-малко твърди. Освен това, тя запазва цветовете свежи и предотвратява избледняването на пигментите.

4. Лимонов сок за свежест и мекота

Лимоновият сок е чудесно естествено средство за омекотяване и освежаване на текстила. Той има избелващи свойства, които правят белите чаршафи още по-снежни и меки.

При последното изплакване добавете няколко супени лъжици прясно изцеден лимонов сок към водата. Това не само ще омекоти тъканите, но и ще придаде свеж, цитрусов аромат.

5. Накисване в мляко – стар трик за копринена мекота

Една малко позната, но много ефективна техника е използването на мляко. Протеините в него помагат за омекотяване на тъканите и придават копринена гладкост.

Накиснете чаршафите в леген с хладка вода, в която сте добавили половин литър мляко. Оставете ги да престоят няколко часа, след което ги изперете както обикновено.

6. Вълнени топки за сушилня – против твърдост и статично електричество

Ако ползвате сушилня, поставете вълнени топки вътре заедно с чаршафите. Те ускоряват процеса на сушене и предотвратяват натрупването на статично електричество.

Вълнените топки също така помагат за разпускане на нишките в тъканите, което прави текстила по-мек и пухкав.

7. Естествено сушене на слънце – екологично и ефективно

Сушенето на спалното бельо на слънце не само премахва бактериите, но и прави тъканите по-меки и свежи. Излагането на слънчеви лъчи елиминира миризмите и запазва белотата на текстила.

Важно е обаче да не оставяте чаршафите твърде дълго на пряка слънчева светлина, за да избегнете втвърдяване на нишките. Най-добрият вариант е да ги сушите на сенчесто, проветриво място.

8. Разтърсване преди сгъване – малък трик за допълнителна мекота

След като извадите прането от сушилнята илисвалите от простора, разтърсете всяка тъкан преди да я сгънете. Това ще помогне на влакната да се отпуснат и ще предотврати сплъстяването на текстила.

Този метод е особено полезен за ленените и памучните чаршафи, които имат склонност да стават твърди след пране.

Мекото и приятно на допир спално бельо не изисква скъпи химикали или специални препарати. Бабините трикове, които използват натурални съставки като оцет, сода, сол, лимонов сок и мляко, осигуряват отлични резултати.

Тези методи са лесни за прилагане, щадящи околната среда и икономични. Ако искате чаршафите ви да бъдат още по-меки и уютни, опитайте някои от тези естествени техники. Така ще се радвате на комфортен и релаксиращ сън всяка нощ!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Занаятчийско училище – Пловдив“ отваря на 5 април

„Занаятчийско училище – Пловдив“ отваря врати на 5 април на „Улица на занаятите“ в Стария град. Обучението е напълно безплатно и е за деца от 10 до 17 години, желаещи да се докоснат до тънкостите на занаятите, да придобият знания, умения и да изработят изделия под ръководството на майстор-занаятчия. Необходимо е обаче предварително записване,..

публикувано на 04.04.25 в 09:52
Анелия Николова

Анелия Николова с първа самостоятелна изложба в Пловдив

Изложбата „…свят красив и различен…“, по Збигнев Херберт, се открива в събота, на 5 април, от 18 часа, в Елизиум Пловдив.  Анелия Николова е родена в Бургас, но живее в София. Завършва живопис при проф. Николай Русчуклиев, във ВТУ, през 1999 година. Година по-късно, специализира композиция на живописта. Член е на Дружеството на..

обновено на 03.04.25 в 16:13
Храмът на Гарни

Изложбата „Една Армения“ сe открива утре в Пловдив

В петък, на 4 април, от 18 часа, в Цар Симеоновата градина, при фонтана на Деметра, ще бъде открита изложбата на фотографа Мари Аведисян „Една Армения“ – фотопътепис за Армения. Изложбата е част от програмата на международния фестивал „Здравей, Армения“, за 2025 година. Фотоизложбата организирана от фондация „Аракс“, с помощта на Община..

обновено на 03.04.25 в 13:54

Русита Боева: Първо идват думите, които са на български

„На земята заспали“ е вторият авторски сингъл на Русита Боева, позната като настоящата вокалистка на група Ревю. Песента разказва за състоянието на влюбения в края на една връзка, свързано с малко объркване, малко тъга, малко гняв и обвинение, малко любов, доста противоречие със себе си, погледнато иронично, с лек хумор и надежда. Емоционалната..

публикувано на 03.04.25 в 11:56

Ансамбъл "Българе" на сцената на Античния театър през май

Със създателя и главен хореограф на частния професионален танцов ансамбъл “Българе” Христо Димитров се срещнахме, за да поговорим за историята и развитието на най- големия частен музикален колектив у нас. Вече 21 години Национален фолклорен ансамбъл "Българе" ярко присъства като една от културните визитки на страната ни с над 3 650 свои изяви у нас..

публикувано на 02.04.25 в 16:20