"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за въвеждането на еврото.
Според Стоев, понякога дадена политика носи позитиви, които гражданите отказват да възприемат веднага и има нужда от комуникация с тях и разговор защо това е добър избор.
Георги Стоев потвърди, че България покрива техническите критерии за членство в Еврозоната. "Моето очакване е съвсем позитивно за оценката на докладите", добави той.
"Не, не и още веднъж не". Така икономистът отговори на въпрос дали е възможна промяна на курса, по който левовете ще се обменят в евро. Георги Стоев примомни, че ангажиментът, който сме поели, влизайки в механизма, наричан чакалня на Еврозоната, ограничава подобна възможност. Въпреки това, според него, трябва да се разговаря с хората, които имат някакви опасения по процеса.
"Много хора казват, че отговорността за това е на правителството, че то трябва да направи кампания. С това съм съгласен. Но в същото време има достатъчно много активни хора, икономисти и публични лица, които до голяма степен закъсняхме с това включване в общуване с хората", каза още Георги Стоев.
Той смята, че имаше много малко разумни кампании в медиите и че това до голяма степен отговаря на въпроса защо тези страхове се превърнаха в гняв и разочарование.
Георги Стоев смята, че не би трябвало след приемането на еврото да има поскъпване на кредитите, защото те биха били отпускани от същия ресурс, съществувал до този момент и смяната на ползваната в страната валута не може да е причина за поскъпването му.
Спирането на действие на съществуващия до този момент валутен борд след приемането на единната европейска валута, според икономиста е легитимно основание за дискутиране на бъдещата финансова политика на държавата и за контрол на правителствените разходи. Според Георги Стоев, въпреки че и в Еврзоната и в ЕС като цяло има редица ограничители на поемането на дълг, стремежът трябва да е към бюджети с нулев или близо до нулата дефицити.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...