Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се лекува и да се комуникира с емпатия

Асена Сербезова
Снимка: БГНЕС

За младите фармацевти в Медицински университет-Пловдив, за избора им и за ролята и правата на магистър-фармацевтите в здравеопазването в програма "Точно днес" говорим с проф. Асена Сербезова, дф, дмн – един от най-уважаваните експерти в социалната медицина и организацията на здравеопазването. 

"Не е важно само колко сме научили в медицинските и фармацевтични факултети, колко много знаем, как постоянно осъвременяваме знанията, но още по-важно е как ги предаваме на хората и обществото, които имат нужда от тях.  Защото статистиката сочи, че всеки втори, които приема по някакъв хроничен повод лекарства ги приема неправилно и това много често е от неправилната комуникация с фармацевта, с лекаря. Да, имаме листовки в опавковките на лекарствата, но не винаги се разбират от хората и не винаги се четат. Понякога хората дори се плашат от това, което виждат като информацият в секцията на листовката, посветена на нежеланите лекарствени реакции и дори отказват да приемат лекарството, което разбира се има своите неблагоприятни последици за заболяването. Така че едно от най-важните умения в тази система е умението за комуникацзия и другото важно умение е емпатията. Да се лекува и да се комуникира с емпатия. Никой не иска да се разболява, никой не иска да приема лекарства. Приемаме ги по някаква причина. ", смята проф. Сербезова, който по темата ще изнесе и лекция пред студентите днес.

Тя допълни, че в битката за нашето здраве разчитаме и на лекарите, и на фармацевтите. 

Според проф.Сербезова към фармацията има определено интерес от страна на младите хора. По думите й обаче, у нас професията на фармацевта се ползва не по предназначение. 

"Определено в България по ред причини - народопсихология, законодателство, бих казала една незрялост на нашето общество, нехолистично, нецялостно управление на здравеопазването тази професия, прекрасна професия, се ползва не по предназначение. Преди всичко ние сме свикнали да възприемаме ролята на фармацевтите като хората, които ни отпускат лекарства. Преди всичко в търговската и част. Тази професия обаче има една много важна социална роля, защото тя контактува много по-често с пациентите и с тези хора, които все още незнаят, че са пациенти, т.е рисковите групи, отколкото лекарите. Затова в по-развитите държави фармацевтите са включени в редица програми за профилактика на заболявания, за популяризиране на здравословен начин на живот", допълни специалистът.

Тя допълни, че във Великобритания в тясно сътрудничество с лекари фармацевтите дори предписват лекарства по определени списъци.

"По този начин се обременява от ценното време на лекаря", смята проф. Сербезов и допълни, че това освободено време може да бъде посветено на качествена комуникация с пациента.

Повече може да чуете в интрвюто с проф. Сербезова, което е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12