"През последната седмица в Германия виждаме, че двете партии - християндемократи и социалдемократи, които вероятно ще сформират голяма коалиция, обсъждаха точно тези въпроси. Така че страните-членки трябва да отговорят на решенията, които ще бъдат взети на срещата на върха, защото ЕС няма обща политика за отбрана и страните-членки са тези, които определят какъв да бъде бюджетът, който да отделят за тази сфера", коментира политологът.
Според него на срещата е твърде вероятно да има разногласия по въпросите, свързани с войната в Украйна, защото някои от членовете имат различни позиции, като например Унгария, която почти винаги заема различна позиция по въпросите, свързани с войната в Украйна. Освен това увеличаването на бюджета за отбрана би означавало ограничаване на разходите в други сфери от публичния живот, което може да доведе до противопоставяне от други политически групи, смята доц. Любенов. И даде пример с крайната левица, която традиционно е с по-антимилитаристична позиция. Той обаче изтъкна, че реакциите на политическите лидери не показват сериозно противопоставяне по тези въпроси, а по-скоро има обединение на този етап.
Доц. Любенов посочи, че международните отношения отдавна са в ситуация, в която все още се търси онзи системен механизъм, по който да се контролират политическите процеси.
"В момента по-скоро виждаме връщане към старите категории от 19 век, когато ставаше дума за сфери на влияние, за принципа на силата, за реал политиката (политика или дипломация, основаваща се главно на властта и на материалните фактори, а не толкова на идеологически понятия или морални и етични измерения - б.р.) в международните отношения. Така че поне от десетилетие вече има тенденция за автократизация на политиката. И това, което се случва и в САЩ с втория мандат на Тръмп, който е много различен от първия му мандат, с тази реторика по отношение на Гренландия, Ивицата Газа, Панамския канал, показва, че по-скоро светът навлиза в ситуация на все по-голяма несигурност и възможността за реални конфликти между автократите, които в момента стоят начело на най-големите сили, се увеличава", поясни той.
Политологът подчерта, че тази непредсказуемост, която се наблюдава днес, рано или късно може да доведе до по-значим конфликт. Според него основната причина за това е отстъплението на демокрацията в редица страни по света и засилване на автократичните тенденции във великите сили.
Доц. Любенов добави, че България, като част от ЕС и НАТО, трябва да бъде активен участник в процеса за вземане на решения, както на европейско ниво, така и в Североатлантическия алианс и със своята позиция ясно да покаже как иска да изглежда бъдещия международен ред.
Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..