Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриваме късно бъбречните заболявания с риск за увреждане

Снимка: bigstock

Близо 100 души с различни оплаквания потърсиха консултация при безплатните профилактични прегледи за бъбречни заболявания в УМБАЛ "Пловдив". Те се проведоха в последната седмица на февруари. Поводът беше втората седмица на март, в която се отбелязва Световният ден за борба с бъбречните заболявания.
 

Кампанията е продиктувана и от тенденцията болестта да се открива твърде късно, както и от високата смъртност, до която води.

Един на всеки 10 души страда от увреждане на бъбреците. Хроничните заболявания на жизнено важния орган се увеличават не само в страната, но и в световен мащаб. Това е и причината преди 15 години света да обърне внимание на проблема и да се обяви световен бъбречен ден. Той се отбелязва през тази седмица, като тази година СЗО е посочила датата 13 март.

Според последните данни в България страдащите от бъбречни заболявания са около 700 000 души. Тревожен факт е, че те се откриват късно и когато са в напреднала фаза.

Очаква се до няколко години хроничните бъбречни заболявания да се превърнат в петата причина за смърт в света, като изпреварят дори диабета, казват специалистите и припомнят, че основните рискови фактори са високото кръвно налягане, диабет, холестерол.

Бъбреците са сложно устроени органи с много биологични функции в човешкия организъм. До една пета от кръвта, която сърцето изпомпва, минава през бъбреците. Основната им функция е да пречистват кръвта от отпадъчните продукти, както и да отделят излишната течност. Хората с болни бъбреци по-често страдат от сърдечни заболявания. От своя страна, уврежданията на бъбреците са чести при хората с болно сърце.

Ранната диагноза не само ще ограничи прогресията на бъбречните увреждания, но и ще намали сърдечно-съдовите усложнения, до които се стига в последствие.

Според статистиката 9 от 10 души не знаят, че страдат от хронично заболяване. Д-р Нина Делчева от отделението по нефрология в УМБАЛ “Пловдив” е категорична, че е много важно да се търси лекарска помощ още при първите оплаквания.

“В стандартния случай, когато човек има често уриниране, парене, болка, промяна в цвят на уринирането, болка в кръста това го кара да направи преглед при нефролог. Дългогодишни диабетици също имат основателна причина да потърсят консултация с лекар.

Голяма група са и пациентите, които имат ставни болки и често приемат болкоуспокояващи, повечето от които също вредят на бъбреците”, обясни д-р Делчева.

По тази причина много пациенти не подозират, че имат такова заболяване.

“Оплакванията, който получават най-често са от други органи и системи – сърдечни, неврологични, някои имат задух, други световъртеж. Това са страничните ефекти на бъбречната недостатъчност”, разясни д-р Делчева.

Изключително важна е профилактиката и редовните прегледи, категорични са специалистите от бившата окръжна болница в Пловдив, които в последната седмица на февруари проведоха кампания за безплатни прегледи. Кампанията беше по повод деня за борба с болестта.  Близо 100 души с различни оплаквания са потърсили консултация, съобщи д-р Делчева.

Тя припомни, че целта на прегледите е да се види дали пациенти с дългогодишни хронични заболявания имат увреждане на бъбреците.

“Най-тежките бъбречни заболявания най-често не болят, протичат с отоци, само с кръвно или с двата признака.

Често хора с доказано бъбречно заболяване не обръщат внимание и не проследяват заболяването”, каза д-р Делчева.

През последните месеци в бившата окръжна болница се наблюдава ръст на хората, които пристигат със сърдечно или дихателно оплакване, а след преглед се оказва, че са за включване на хемодиализа и са с тежка бъбречна недостатъчност.

10% от населението на света има установено хронично бъбречно заболяване. При диабетиците обаче между един и трима души развиват проблем или това са 40% от тях, коментира завеждащият на отделението по ендокринология д-р Станимира Станчева.

Рисковите фактори за бъбречен проблем при захарен диабет са лош метаболитен контрол, голяма давност на диабета, нездравословно хранене, злоупотреба с медикаменти и сол.

По думите й е изключително важно да се знае, че има няколко изследвания, които могат да помогнат на лекарите да разпознаят бъбречното заболяване рано. Това са изследването на урината, кръвта и артериалното налягане.

Наличието на белтък в урината е един от най-ранните тестове, които показват наличието на бъбречно заболяване. Според нея много е важен контролът върху наличните клинични заболявания. Това включва системно проследяване на кръвната захар и на гликиран хемоглобин за пациентите с диабет и регулярно измерване на кръвното налягане и избягване на прекомерно приемане на лекарства, придържане към назначената от специалист терапия, редовни прегледи. Препоръчително е пациентите да спрат тютюнопушенето, да увеличат физическата активност, да се придържат към диетично хранене и да водят борба с наднорменото тегло. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51