Бъларската агрохранителна камара настоява за забрана на влагането на насекоми в българските храни и за пълна забрана на имитиращи продукти.
„Заради бизнес интереси и печалби, ние не можем да ощетим нацията. Никога не трябва бизнесът да е пред здравословното състояние на българите“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Димитър Зоров от Асоциация на млекопреработвателите в България, коята е член на Агрохранителната камара.
Той допълни, че предложението на Агрохранителна камара вече е внесено в Министерството на земеделието.
„От Земеделското министерство казаха, че ще го разгледат, нямаме към момента отрицателна оценка на нашето предложение. Ние по-добре знаем правилата в Европа и от експертите в министерсво“, каза Зоров и подчерта, че страната не трябва е попивателна, която разрушава националните традиции на продуктите си.
Той комнетриа европейският регламент, който разрешава влагането на брашна от насекоми в хранителните продукти.
„Аз смятам, че ЕК отново показва своята неадекватност и обезумялост. Вместо да се концентрира върху запазването на производителите, те се занимават с теми, които имат някакво лоби. Както казахте – брашно от насекоми. Само още не са почнали да правят брашно от костите на умрели хора. Това показва какво е нивото и къде се намират ръководителите на ЕК и нейните органи“, реагира Димитър Зоров.
Според него разрешението на звлагане на такива продукти не означава задължение за използването им.
„Регламентът и директивата са широки понятия, които дават рамката на разрешенията. Но никой не забравяна всяка държава да стесни тази рамка. Българското правителство може да откаже да налага тези регламенти. Ние имаме права, не само задължения в ЕС“, коментира още председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България.
Цялото интервю с Димитър Зоров можете да чуете в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..