"Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас, започнаха разговорите за въвеждане на предмет „вероучение“. От поне десет години обаче, поне Църквата вече не говори обучение в този смисъл, а часове по „религия“, в които се преподава православие, но има възможност и за избор на други религии. Има и още една дисциплина, която е неутрална и свързана с етика, дободетели. Тоест, дебатът леко се промени, но участниците са същите и така „яловият“ резултат през всичките тези години е един и същ. И в крайна сметка въпросът беше „погребан“ и сега имаме една междинна нерешена ситуация.“
Този въпрос отново бе повдигнат от новото правителство сякаш се вижда едно истинско желание на МОН да реши този въпрос. Има подкрепа и от доста представители на палотичеките партии, не само управляващите. Вижда се, че се търси някакво конструктивно решение на проблемите по тази тема.
Има обаче и някои опасения от дискутиращите, но те могат да бъдат преодолени. Например, как ще се съвмести научното познание, което се преподава в училище, с другата тематика в религиозната сфера - коментира Пламен Сивов.
Всичко това би могло да получи един смислен отговор. Планира се през май да бъде публикувана концепцията на алтернативните форми.
Това, което трябваше да стане ясно, че тази инциатива не ни изхвърля извън европейската орбита, не ни връща в някаква примитивна или мракобесна алтернатива не е назадничава. Напротив - връща ни там, където ни е мястото, а именно, в развитите европейски страни, където почти навсякъде този тип образование съществува под някаква форма.
Обяснено е подробно, че ако родителите не желаят детото да изучава този предмет религия, имат пълното право да го освободят от тези часове. Всички страхове са плод на непознаване на темата. Важното е да държим диалога в нормалните, цивилизовани човешки рамки. Противниците на идеята трябва да знаят, че никой няма да ги задължи с такова обучение.
Може да се спори и с аргумента, че по този начин децата ни ще станат по-добри, но това, което може да се каже със сигурност е, че няма никакви аргументи това да е било вредно - убеден е Пламен Сивов от фондация "ПОкров Богородичен".
Тръгваме с добри намерения, че от този тип обучение има нужда! - категоричен е той.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..