Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За вода от Арда Гърция трябва да ни компенсира с ток през зимата

Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда.
Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да предприеме необходимите стъпки за осигуряване на възстановяване на разходите за предоставяната от българска страна услуга по „акумулиране, съхранение и регулирано подаване на водни обеми“ от река Арда.

Според Димитър Куманов от сдружение „Балканка“ това все още не е споразумение, а съвместна декларация, която е прекалено обща и носи белезите на рамково споразумение. Затова на този етап, без конкретни параметри, е рано да се прави оценка. Той определи като добра новина това, че срокът на действие е петгодишен. Като неясен посочи текста за ангажимента на Гърция да изгради язовир, за да не се налага България да се съобразява с нейните нужди от вода през лятото.

Куманов не се съгласи с тезата на ПП „Възраждане“, че страната ни трябва да спре подаването на вода към Гърция и че обратното би било държавна измяна. Аргументира се с факта, че България е длъжна да се съобразява с международното и европейското законодателство, свързано с трансграничното използване на водите.

Експертът критикува изготвените планове за управление на речните басейни, включително и за Източнобеломорския, към който спада и река Арда. По думите му в плана няма и дума за водите на Арда, нито една мярка, която да е остойностена. „Тези планове за нищо не стават, защото са с много ниско качество. Сега очевидно ще се изготвя конкретно споразумение за това какво ще се заплаща за услугата. Ние не можем да спрем водата, дори и да искаме, но споразумението и параметрите в него трябва да бъдат публични, включително и подложени на обществено обсъждане“, коментира Куманов.

Той уточни, че в едно споразумение трябва да се посочат количествата вода и периодите, в които тя ще се подава. Досегашната ни спогодба е за 186 милиона кубически метра при нормална обезпеченост. Трябва да има и конкретна сума, която Гърция би заплащала. Ако през зимата тя ни осигурява електроенергия, която у нас е скъпа, както и компенсация за поддържането на язовирите, това би било справедливо, смята той.


По публикацията работи: Неда Велкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф.Георги Рачев

Истинско лято през август

След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..

публикувано на 01.08.25 в 10:46

Очакваме подкрепа от ОбС, за да решим хаоса с тротинетките

Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни.   Пет години след като държавата..

публикувано на 31.07.25 в 14:10

Тръгва национален поход по стъпките на Хаджи Димитър

За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“  ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му.  Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода.  Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..

публикувано на 31.07.25 в 11:10

Тази година надхвърлихме и най- лошите прогнози за пожарите

В Блъгария липсва превенция, както и адеватна техника за гасене на пожари, казав предаването "Точно днес" доц. Момчил Панайотов. Той е преподавател по “Дендрология” в Лесотехническия университет, занимава се активно с проучвания на планински гори и е един от авторите на “Оценка на риска от стихийни пожари в България”, изготвен по поръчка на..

публикувано на 31.07.25 в 10:54

България става страна дестинация за трафик на хора

В международния ден за борба с трафик на хора говорим за проблема и неговите измерения. Националната телефонна линия за борба с трафика на хора отчита увеличение на сигналите за незаконна миграция. Тревожен е и ръстът на случаите, свързани с непълнолетни.  Според  Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора,..

публикувано на 30.07.25 в 10:43