Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С мълчанието си институциите помагат за страха от еврото

Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините подкрепата за това решение расте - Словения, Словакия, Литва, Латвия, Естония. По думите му примерът с Хърватия, която влезе в еврозоната преди две години и където имаше ръст на инфлацията, не е уместен, защото в този период е съвпаднал с голямата енергийна криза и кризата с веригите на доставки. 

Просто критиците на еврото използваха това, за да го припишат на въвеждането на общата европейска валута, каза Николов.

Предварително повишаване на цени от някои търговци пред влизането в еврозоната е възможно само там, където властват картели или монополни структури, каза Богомил Николов.

"Това ще е доказателство, че в тези сектори има неконкуренти практики"

Така и не създадохме сайт за  сравнение на цени, чрез който всеки потребител може бързо за прецени от къде да пазарува, кричен е Богомил Николов.

Сега най- важно е да се осигури спокойна среда за обмяна на пари от страна на възрастните хора, особено в малките населени места. А след това при самия обмен да се подсилят контролните органи. Те трябва да дават съвети, да улесняват подаването на сигнали, пропоръча Богомил Николов.

"Добрата новина за българите е, че ние имаме фиксиран курс на лева към еврото, защото това защитава от злоупотреби"

Лошото е ,че инстутициите в България мълчат, те се научиха да не коментират, да не обяснявят, боравят с чиновнически език. Ако те не говорят, ками създават среда за посяване на страхова е от всеки, който да се докопа до някакво средство за енформация. Лекарството е те да се стегнат и да започнат да обясняват на хората на човеши език, това което предстои, категоличен е Богомил Николов.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50