С военен ритуал, поетичен рецитал, тържествено слово, поклонение и полагане на венци и цветя, в Пловдив бе почетена 149-та годишнина от героичния подвиг на българския поет и революционер Христо Ботев и неговата чета.
Десетки пловдивчани положиха венци и цветя пред паметника на Христо Ботев в знак на почит към героичното му дело. Церемонията завърши с едноминутно мълчание с падане на колене, изпълнение на Химна на Република България и „Ботев Марш“. Както всяка година, точно в 12 часа, сирените в цялата страна оповестиха отдаването на всенародна почит с едноминутно мълчание в памет на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Официалното слово бе произнесено от Веселина Пеева - носител на престижната Награда „Пловдив“ за ярки постижения в областта на културата в раздел „Журналистика“ за поредица от интервюта и репортажи в БНР - Радио Пловдив, отразяващи културните фестивали и форуми в Пловдив през 2024 г.
В него тя заяви: "За човека, революционера, поета, публициста и гения Ботев може да се говори само в най-възвишена форма.
И попита "Има ли го днес онзи българин, който ще каже „Живи или мъртви…ние ще бъдем!“, за да запазим идентичността си и българския дух? За да се появяват и днес личности като Ботев, Левски, Раковски, Каравелов и тези, за които ще се извие сирената след минути, е необходимо да бъде натрупана мощна обществена енергия с истинско гражданско чувство. Защото във времето на стресираща демографска статистика за българското население, във време, когато дигитализацията и изкуственият интелект са компрометирали сериозно критериите за родолюбие и за творчество, Ботев ни е по-нужен от всякога. Времето днес е ускорено до такава степен, че стойностните неща могат и да останат незабелязани. Консуматорското отношение към словото девалвира неговия смисъл. И независимо, че цивилизацията непрекъснато ни предоставя свидетелства за различни по произход, по време и място културни феномени, днешният свят не става по-цялостен, а се разпада на парчета пред очите ни.
България днес е подвластна на всякакви кризи, обществото се обединява най-вече в омразите си. Доведените до състояние на трайна апатия поколения, дълго и трудно ще се оттласкват от нихилизма и недоверието и вероятно малцина ще бъдат онези, които ще подхванат сабята на словото и на разума, за да я размахат срещу политическите стоножки.
След минути сирените ще завият страшно. Минутите мълчание побират векове. В тях властва българската кръв с великата си сила в жертва на Родината. В това мълчание е Ботев с изискващо очакване да знаем, че за Родината си струва да направим всичко. А през тунела на натрупаното трудно време ще ни преведат по ботевски с оръжието на таланта си новите герои - младите хора на България с вдигнати към звездите чела!"
Поклон пред паметта на Ботев и свободата на България!" - заяви в заключение на словото си Веселина Пеева.
Пешеходец пострада при катастрофа на бул. „Цар Борис Трети“ в Пловдив. Според предварителната информация лек автомобил "Опел", който се движил от тунела в посока Сточна гара, ударил неправилно пресичащ пътното платно мъж. Пострадалият е транспортиран в болница, изчакват се резултатите от прегледите му. На място има полицейски служители.
Общинско предприятие „Екобус Пловдив“ продължава да трупа загуби, които остават непокрити. През миналата година новите дългове са за близо 50 хиляди лева, като с тях общата дължима сума от създаването му през 2022 година до 2024 г. възлиза на над 187 700 лева. Дружеството, което трябваше да осигури общински градски екотранспорт, повече от две години..
Лек автомобил се обърна по таван и падна на брега на едно от Смолянските езера - Силажа. В колата с великотърновска регистрация са пътували мъж и жена, които не са пострадали. Катастрофата е станала на главния път Смолян - Девин. Служители на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ преместиха катастрофиралия автомобил. По..
Културата в Пловдив е мощен двигател за развитието на града и общината всяка година увеличава средствата в сектора. Това заяви кметът Костадин Димитров при представяне на Пловдив по време на Форума на градовете – най-голямото събитие за устойчиво градско развитие, който се провежда в полския град Краков. Пловдивският кмет представи града и..
"Това е най-крупната инвестиция в Пловдивския регион от години и най-голямата чешка инвестиция до момента в България. Аз приемам тази инвестиция като продължение на повече от вековна традиция. Нека не забравяме, че след Освобождението именно Чехия дава един съществен принос за полагане основите на българската индустрия". Това заяви..