Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. 

Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и доказани международни научни специалисти, както и за студенти, и докторанти, подчерта директорът му проф. Цанко Гечев. Той и екипът  му представиха стратегически цели за устойчиво развитие на Центъра като независим научно-изследователски институт и Център за върхови научни постижения в България. 

“Горди сме, че успяхме да реализираме най-големия проект в областта на растителната системна биология в България. Основната цел, която сме си поставили, е да даваме възможност на чуждестранни изследователи с висока експертиза да идват и да работят в България, както и да задържаме български учени, които да развиват своята изследователска кариера в родината. Центърът е акредитиран за свободна форма на обучение на докторанти в професионално направление “Биотехнологии” и сме горди, че създадохме среда спрямо световните стандарти за обучаване на бъдещото поколение изследователи”, изтъкна проф. Гечев

През последните десет години ЦРСББ реализира над 400 научни публикации със среден и висок импакт фактор, участва самостоятелно и в изследователски консорциуми по над 30 национални и международни проекта и развива успешно партньорства със стотици институти и компании от цял свят.

Особено голям интерес представляват разработките за човешкото здраве, свързани с фотостареене, дълголетие и затлъстяване. 

Ръководителят на отдела „Растителна клетъчна биотехнология“ - проф. Милен Георгиев подчерта, че предстои да бъде патентована разработената от екипа му хранителна добавка на базата на химичния състав на специфичен вид български мед, който удължава живота. 

Отделно учените са разработили прототип на човешки епидермис, върху който се тестват природни вещества, които да забавят процесите на стареене на човешката кожа. Създаден е и козметичен продукт, който след като мине клинични изпитания също ще бъде патентован. 

Учените изследват и процесите, които водят до затлъстяване и метаболитни нарушения в човешкия организъм. 

В центъра се разработват и нови сортове зеленчукови култури – домати и пипер с отлични хранителни качества, висока устойчивост и подобрени вкусови характеристики, базирани на биотехнологични методи. 

Проф. Весела Казашка, административен директор, очерта четири стратегически приоритета за развитие на ЦРСББ -  научна продуктивност, пазарна реализация на иновации, задържане на млади учени и привличане на международни специалисти, както и по-тясна връзка между наука, политика и индустрия. Тя подчерта значението на човешкия и професионалния потенциал на изследователите и иновативния екип, както и ключовата роля на утвърдените учени и докторантите за ефективна съвместна научна работа. 

Сред гоостите на юбилея  бяха Янислав Янчев – заместник-министър на земеделието и храните, който подчерта значението на сътрудничеството между наука, иновации и икономика.

 „ЦРСББ е ярък пример как българската наука не само следва световните тенденции, но и ги създава. Във време на климатични промени и необходимост от устойчиво земеделие Вие давате решения с глобален потенциал“, приветства той ръководния и изследователския екип на Центъра.

Иван Попов - Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование", изрази своята увереност, че Центърът за върхови научни постижения има важна роля за развитието на Пловдив и Южен централен район, за България, както и в рамките на европейското научно изследователско пространство.

Проф. Христина Янчева – Областен управител на Област Пловдив връчи плакет и грамота на директора проф.Цанко Гечев за принос на ЦРСББ в развитието на фундаменталната и приложната наука .





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50