Терминът „медицинска козметика“ не е законово защитен и няма съществуващи стандарти или правила за изискванията за производство и предлагане на „медицинска“ козметика. Той не гарантира за качеството на продуктите в търговската мрежа, които в повечето случаи струват в пъти в повече отколкото останалите.
Как да разпознаваме наистина добрите козметични продукти и откъде е желателно да ги купуваме? Нужна ли е затова консултация със специалист или козметиката е въпрос на личен избор и самопредписание?
Отговор на тези въпроси даде в интервю за Радио Варна Пенчо Кехаяминчев – бизнес мениджър в козметична компания:
- Как да разпознаваме качествената дермокозметика от конвенционалната - тази, която можем да купим от всеки супермаркет?
- Повярвайте, че стандарт няма. През 2006 г. отпадна терминът "медицинска козметика" и сега няма разлика между която и да е марка, юридически погледнато. Разликите обаче са огромни. Дермокозметичните марки имат вътрешни производствени изисквания и стандарти, които са изключително високи и качеството на продуктите е много по-високо. А това, което споделят пациентите прави основната разлика. Целите на дермокозметиката са не толкова да създадат удоволствие от ползването, а да подкрепят лечението на различни дерматологични проблеми.
- Дермокозметиката дава ефективно решение на проблемите с кожата?...
- Определено. Не можем да кажем, че дермокозметиката лекува, защото кожните проблеми на практика не се лекуват. Те се поддържат, а козметиката позволява тези проблеми да не се появяват отново.
- Трябва ли да се консултираме предварително с лекар или друг специалист, преди да използваме т.н. "медицинска козметика"?
- Специалистите, които най-добре познават дермокозметичните марки са дерматолозите и фармацевтите. Те са тези, които наистина познават състава на продуктите и умеят да разпознават как те точно да бъдат използвани. Голяма част от продуктите, които са насочени към крайния клиент за тях няма нужда от консултация, но има и специфични продукти, които изискват специфичен подход и правилно приложение.
- Откъде можем да си набавим качествена козметика? Вярно ли е, че тя се продава само в аптеките?
- Пазарът е отворен. През последните години все повече сайтове предлагат козметика. Дали са качествени е друг въпрос... В България има повече от 1000 аптеки, в които се предлагат дермокозметични продукти. В тези аптеки има обучени специалисти, които могат да сравнят ефекта от други продукти и биха могли да консултират правилно клиентите. Бързият ефект не винаги е добро решение. Доста по-често е добре ефектът да не бъде толкова бърз, а да се постигне биологичен ефект, който да бъде траен. Ето защо съветват клиентите и пациентите да посещават аптеките и да се консултират с фармацевти, за да могат да изберат точните продукти за своята кожа.
Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..
Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..