Терминът „медицинска козметика“ не е законово защитен и няма съществуващи стандарти или правила за изискванията за производство и предлагане на „медицинска“ козметика. Той не гарантира за качеството на продуктите в търговската мрежа, които в повечето случаи струват в пъти в повече отколкото останалите.
Как да разпознаваме наистина добрите козметични продукти и откъде е желателно да ги купуваме? Нужна ли е затова консултация със специалист или козметиката е въпрос на личен избор и самопредписание?
Отговор на тези въпроси даде в интервю за Радио Варна Пенчо Кехаяминчев – бизнес мениджър в козметична компания:
- Как да разпознаваме качествената дермокозметика от конвенционалната - тази, която можем да купим от всеки супермаркет?
- Повярвайте, че стандарт няма. През 2006 г. отпадна терминът "медицинска козметика" и сега няма разлика между която и да е марка, юридически погледнато. Разликите обаче са огромни. Дермокозметичните марки имат вътрешни производствени изисквания и стандарти, които са изключително високи и качеството на продуктите е много по-високо. А това, което споделят пациентите прави основната разлика. Целите на дермокозметиката са не толкова да създадат удоволствие от ползването, а да подкрепят лечението на различни дерматологични проблеми.
- Дермокозметиката дава ефективно решение на проблемите с кожата?...
- Определено. Не можем да кажем, че дермокозметиката лекува, защото кожните проблеми на практика не се лекуват. Те се поддържат, а козметиката позволява тези проблеми да не се появяват отново.
- Трябва ли да се консултираме предварително с лекар или друг специалист, преди да използваме т.н. "медицинска козметика"?
- Специалистите, които най-добре познават дермокозметичните марки са дерматолозите и фармацевтите. Те са тези, които наистина познават състава на продуктите и умеят да разпознават как те точно да бъдат използвани. Голяма част от продуктите, които са насочени към крайния клиент за тях няма нужда от консултация, но има и специфични продукти, които изискват специфичен подход и правилно приложение.
- Откъде можем да си набавим качествена козметика? Вярно ли е, че тя се продава само в аптеките?
- Пазарът е отворен. През последните години все повече сайтове предлагат козметика. Дали са качествени е друг въпрос... В България има повече от 1000 аптеки, в които се предлагат дермокозметични продукти. В тези аптеки има обучени специалисти, които могат да сравнят ефекта от други продукти и биха могли да консултират правилно клиентите. Бързият ефект не винаги е добро решение. Доста по-често е добре ефектът да не бъде толкова бърз, а да се постигне биологичен ефект, който да бъде траен. Ето защо съветват клиентите и пациентите да посещават аптеките и да се консултират с фармацевти, за да могат да изберат точните продукти за своята кожа.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..