Около половин километър е отстоянието на сепарационната зона за движение на корабите в района на Шабла, макари малко по-навътре в морето системата за разделно движение на корабите край българското крайбрежие е близо до брега и в отсечката Варна-Бургас. Този сепарационен морски път, там където е разрешено да се плава, е бил определен през 60-те г. на миналия век и въпросът за неговото отдалечаване от брега се дискутира от морската общност, но не е бил поставян в дневния ред на отговорните институции, доколкото знам. Това каза за Радио Варна кап. Милен Тодоров, директор на Дирекция „Ръководство на корабния трафик – Черно море“ в Държавно предприятие Пристанищна инфраструктура.
Времето, в което е можело да се предотврати ситуацията е изключително малко, поради малкото разстояние на сепарационната зона от брега
Vera Su се е движил по един обичаен маршрут в последния момент, където навлиза в сепарационната зона, е трябвало да направи поворот като завие на юг. Навигаторите на борда са пропуснали този момент, но там наистина разстоянието е малко - от последната възможна точка за поворот до брега е около 600-700 метра, в най-добрия случай, коментира още кап. Тодоров. Това е отклонениeто му от обичайния морски маршрут.
Трафик контролът е забелязал навреме движението на Vera Su към края на позволената полоса и е започнал да прави повиквания по радиостанцията, за да привлече вниманието на навигаторите на мостика, за да може те своевременно да си променят маршрута и да се отклонят от опасния курс. Но не са получили отговор от кораба. А тук времето, в което е можело да се предотврати ситуацията е изключително малко, поради малкото разстояние на сепарационната зона от брега. От момента, в който операторът е забелязал, че се движи по същия курс и не прави поворот по сепарацията до мястото, където е заседнал реално има 15 мин.
А от края на зоната, където му е позволено да плава до точката на засядане сигурно са 2-3 минути. Направени са всички опити за връзка с кораба, но не се е получил никакъв отговор от кораба.
На въпроса може ли този инцидент да бъде повод за промяна на сепарационната зона в българската акватория и тя да бъде преместена на по-голямо отстояние от брега, кап.Милен Тодоров от ДППИ коментира, че следва в резултат на конкретния случай да се направят анализи и вероятно ще се повдигне въпросът за промяна на маршрутите, но това е мероприятие което зависи от много институции. Инициативата би могла да излезе и от Морската администрация, но и от еколози. Въпросът е да се извърши подробен анализ на ситуацията и да се сформира работна група, която да предложи друго решение, защото това е свързано и с безопасни дълбочини и обследване характера на дъното, допълни експертът.
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..