Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кап.Тома Томов: Мъчно ми е за "Калиакра". Той е емблема на ветроходството ни

Автор:

Интересен юбилей се задава във Варна. Навършват се точно 40 години от пускането на ветрохода „Калиакра“ на вода и издигането на българския флаг. Баркентината е построена в Полша и в продължение на доста години носи много успехи от най-престижни ветроходни състезания по света за Варна и България. Ветроходът в момента е изоставен на док №13 и е в изключително лошо състояние. Днес ви срещаме с най-дългогодишния капитан на „Калиакра“ капитан Тома Томов.

Някои го наричат кораб. Други му казват баркентина, трети - учебен ветроходен кораб. Някъде съм чувал тримачтов кораб и лодка. Но най-много ми харесва определението "Варненската морска принцеса". Не знам какво е твоето мнение?
Както искате, така го наричайте. Но за нас това е учебен ветроходен кораб и той се е доказал като такъв много години и с много практиканти - стотици, да не кажа хиляди. За мен всичко започна през 1982 година след завръщането ми от един дълъг едногодишен рейс в Далечния изток. Явявам се в Параходството и  шефът на "Кадри"  ми съобщи, че ръководството обсъжда моето име за капитан на учебен ветроходен кораб, който предстои да бъде закупен. 

Аз ахнах и категорично приех, без да знам точно с какви ангажименти ще бъда натоварен. По време на моето отсъствие е бил подписан договор за закупуване и строеж на нов учебен кораб и аз го заварих на този етап. Съгласно договора трябваше екипажът да мине през едно обучение на по-голямата сестра на "Калиакра" - "Искра", под полски военен флаг и един месец през 1983-та бяхме практиканти, за да усвоим как се провежда една учебна практика. 

Това беше изключително полезно за нас, защото впоследствие ни се наложи да изготвим програмите, по които да работи един учебен ветроходен кораб. Тази практика беше загубена в нашия флот след изчезването на учебния кораб "Асен". През септември 1983 беше заложен кила на кораба в Гдиня, Полша, бяхме изпратени като наблюдаващи на строежа, заедно с главния механик, от името на корабособственика. В Полша бяхме близо 10 месеца и наблюдавахме целия строеж на кораба. Живеехме в корабостроителницата.  Корпусът беше завършен през януари и на 28 януари 1984 година и той беше пуснат на вода. Дострояването на кораба се извърши в Гданск. Ние се преместихме в Гданск. На 29 юни 1984 година вдигнахме българския флаг.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




По публикацията работи: Румен Генов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30