"Тази идея е на сценариста Красимир Стефанов, който е дългогодишен журналист от БНТ. Негова е и идеята да включим шестима ученици, чието присъствие доста освежава скучните понякога исторически факти"- каза за "Цветовете на деня" по РАДИО ВИДИН младият режисьор. Изисква се голяма смелост, информираност и хъс, за да се направи филм за Ботев. Ето как успява да осъществи тази своя идея Искрен Красимиров:
"Много именити колеги и режисьори ми казваха да не се захващам с този проект, защото Ботев е прекалено голям залък за всяка уста. Дори един режисьор ми каза, че съм луд, на 22 години да тръгна да правя филм за Ботев! Но нещата се случиха с много четене на историята, много мислене и скромен бюджет."
Интересен е фактът, че през последните 45 години, никой не е правил филм, посветен на великия революционер и поет Христо Ботев.
"Последният филм за Ботев е правен преди 45 години. Имахме идеята член на Патриотичния съюз, който участва във възстановките, да играе ролята на Ботев, но той се уплаши да поеме тази отговорност . Тогава случайно намерихме Филип Филипов, боядисахме косите и брадата му и сами виждате поразителната прилика. Плановете ни са да направим филм за Любен Каравелов и Васил Левски , където също ще използваме Филип."Филип Филипов е на 56 години, от Враца, по професия педагог, в момента- кариерен консултант в център за кариерно ориентиране, работил е и в колбасарски цех, като касапин и хигиенист: "И не ме е срам да го кажа! Имам четири деца, четири внука и внучка. Аз съм вярващ православен християнин." Първата си магистратура завършва в Националната спортна академия, специалност "Физическо възпитание и треньор по футбол", следва Духовната академия в Софийския университет- "Богословие" и трета магистратура "Психология и философия":
"Понякога съм трън в очите на управляващите и измислените културтрегери. Направихме този филм, за да може децата ни да не си мислят, че Ботев и Левски са дясното крило на "Реал Мадрид" или централния нападател на "Барселона", или нещо друго... Опитваме се, докато гледат филма, децата да вземат прашинка от духа на великите българи!" Накрая той пожела на присъстващите ученици:
"Бъде българи, много големи българи!"
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания. Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня. От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа. Бъдете с Радио Пловдив.