Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бонбоните свършиха, дилемата е реформи или заеми

Като част от нормализацията в държавата определи социологът Андрей Райчев преговорите, които се водят за кабинет, включително и с размяната на шеги и послания с песни през Фейсбук. Преговорите, според него, се водят по европейски. Позицията на социолога е, че Бойко Борисов е успял да спечели една малка пропагандна битка с излизането си от  много тежка изолация, довела до съюза между БСП и ДПС в миналия мандат. Борисов успя да възстанови диалога дори с БСП, продължава да си намига с ДПС, успя да си говори и с Бареков, да не говорим за партиите, с които води преговори за кабинет, коментира Райчев. 

Според него ако Борисов върне  мандата ще бъде по- зле за него, защото за трети път ще се откаже от властта. Ще се получи шок върху собствения му електорат, смята Андрей Райчев. По думите му, Борисов може и сам да направи кабинет, но предпочита да има партньори и това е огромната разлика. Зависимостта на Борисов от малките не е толкова голяма, коментира Райчев.

Той не изключи вероятността от разпадане на Реформаторския блок. "Това е големият проблем - дали ще издържат реформаторите на натиска на ГЕРБ", добави социологът.

Според него за новото правителство "бонбоните в торбата свършиха, сега сме изправени пред дилемата реформи или заеми". Голямата опасност е да не се подменят реформите със заеми, но да правиш реформи с малка подкрепа е рисково, смята Райчев. 

Той направи прогноза, в която заложи колата си, че ни чакат избори 2 в 1 с президентския вот.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румяна Титерякова

Екскурзоводите са против отмяната на лицензирането им

Лицензираните екскурзоводи у нас излязоха с петиция до Министерството на срещу отмяната на Наредбата за регулация на екскурзоводската професия. Такова искане е направено на среща в министерството в края на месец юли. Според лицензираните екскурзоводи то е продиктувано от икономически интереси на конкретни туроператори, които имат полза от..

публикувано на 07.08.25 в 11:03

Не е ясно как "Магазин за хората" ще влезе в кооперативните бази

Министерският съвет прие разпореждане за образуване на „Магазин за хората“, определен е и Съвет на директорите на дружеството. Първият магазин ще отвори врати пред септември в област Пловдив, а мрежата ще се развива в партньорство с Централния кооперативен съюз. Скептично, критично, иронично бе посрещната идеята на лидера на ДПС Делян Пеевски за..

публикувано на 07.08.25 в 10:56

Готови ли са търговците в Пловдив за цените в лева и евро?

От 8 август, влизат в сила измененията, които ще позволят на държавата да контролира цените и да изисква от търговците обяснение при съмнителни увеличения. Оттогава ще трябва да виждаме цените и в евро, и в лева.  С промени в новоприетия закон за еврото времето, в което ще се следят цените, окончателно беше съкратено от година и половина на..

публикувано на 06.08.25 в 11:10

МБАЛ „Свети Мина“ има нужда от инвестиции за нова апаратура

И тази година МБАЛ „Свети Мина“ трупа загуби, но новият директор доктор Калин Калинов ги е оптимизирал до минимум. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Лилия Недева, директор на Дирекция „Здравеопзване“ към Община Пловдив. На последната преди лятната ваканция сесия на Общинския съвет съветници отложиха точката, свързана с искането на доктор..

публикувано на 06.08.25 в 10:49
 Владимир Тодоров

Забраните за електрическите тротинетки няма да работят

Водачът на електрическа тротинетка вече е длъжен да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и превозното средство да е регистрирано. Това са само две от измененията в Закона за движение по пътищата, приети преди дни. Според законодателя с наредба на общинските съвети ще се определят и условията и редът за регистрация на електрически..

обновено на 05.08.25 в 11:09