Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов заем, за да оцелеем и започнем реформи

Властта под прицела на синдикатите- д-р Константин Тренчев за исканията към новите министри и за
това кое ще бъде приоритет в преговорите за новия бюджет. 

Както ви обещахме, среща сега и с лидера на КТ Подкрепа д-р Константин Тренчев.

10 ноември е – вашите думи за тази дата, първо?

Константин Тренчев: Тази дата според много хора е началото на българския преход, който трябваше да доведе до една истинска демокрация. За съжаление, това, което се получи е може би някакво уродливо подобие на такава. Във всеки случай не е това, за което мечтаехме тогава.

Р. П.: Бойко Борисов е министър-председател за втори път. Ще успее ли да гарантира стабилна България? Наистина ли му се дава този шанс сега и вие как тълкувате новия кабинет на ГЕРБ, реформатори и АБВ?

К. Т.: Мисля, че на всеки здравомислещ човек му се иска държавата да се стабилизира и да успее, но доколко това ще стане зависи от страшно много обстоятелства и фактори, тъй че никой не е в състояние да се обзаложи. Ако мога да го кажа картинно – ако има пилот в самолета има някакъв шанс той да се приземи успешно.  Но ако няма пилот в кабината на самолета той със сигурност ще се разбие. Поради тази причина все пак сме длъжни да имаме, макар и малко оптимизъм, че едно легитимно правителство от легитимен парламент ще положи усилия. Нещата са много страшни, но ако няма кой да ги решава те със сигурност ще доведат до катастрофа.

Що се касае до реформите ние сме много предпазливи, тъй като понятието реформа значи да промениш нещо, защото от промяната резултата може да стане и по-лош. Тъй като наблюдаваме всички сектори на икономиката, изобщо на държавата, искам да ви кажа, че нещата в много ресори са просто критични и затова да говорим за реформи в един сектор някак си е теоретизиране. Според мен в момента особено страшно е положението в енергетиката, тъй че ако там не се намерят решения това може да повлече цялата икономика на държавата и предприятия, които все още работят, плащат данъци и горе долу все още крепят държавата, също да бъдат завлечени. Тъй че мога да кажа нещо, което знам, че много хора ще скочат изведнъж, защото просто трябва да се поосмисли малко, а това е, че може би нямаме никакъв друг шанс освен да се вземе един много голям заем, който обаче да бъде под обществен контрол, най-добре в Банката за развитие – държавната банка, с което да се санират секторите, най-вече енергетика, здравеопазване разбира се и т. н., след което да започнат реформи. Разберете, че ако се изразя като лекар ако един човек е тежко катастрофирал, има изпочупени кости и работи, безспорно се налага да бъде опериран и тези кости да бъдат наместени, където трябва и фиксирани с пирони, стави и т. н. Но, първо, трябва да спрем кръвоизлива, да му дадем кислород и да му направи кръвопреливане. Операцията може да почака. Т. е. реформата става след като един сектор е стабилизиран. За добро, за лошо, ако щат после да разследват в тоя сектор кой какво е правил, но той към момента трябва да бъде стабилизиран, след което да има ясна визия за реформа в него.

........




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21