Гласуването в пленарна зала на ратификацията за нов държавен дълг от 16 млрд. лева бе отложено. Две от съуправляващите формации – АБВ и Патриотичния фронт (ПФ)отказаха да подкрепят тегленето на нов външен дълг.
По темата търсим мнението на зам. председателя на Народното събрание и съпредседател на ПФ Красимир Каракачанов.
Да поговорим за това, което се случи вчера в пленарната зала. Защо се стигна до този раздор в управляващите партии според вас, г-н Каракачанов?
Красимир Каракачанов: Не бих го нарекъл, не бих го нарекъл раздор. Просто Патриотичният фронт има много ясно становище, че важните за страната проблеми трябва да бъдат обсъждани преди да бъдат гласувани – първо да бъдат обсъждани вътре в парламента между отделните парламентарни групи, които подкрепят правителството, и второ да бъдат обсъждани в обществото и да бъде ясно на хората за какво става дума. С конкретната ратификация на нов заем бяхме започнати във вторник, с идеята в сряда вечер да си гласува. И ние категорично казахме, че става въпрос за изключително сериозно тема – 16 милиарда лева дълг, който България трябва да вземе, които можем за няколко часа да претупаме. Самата документация по сключването на този заем, условията по него и т. н., да се убедим ние, че стана въпрос за нещо, което е полезно за страната, а не за някакви машинации, изисква време. Това не става за няколко часа и така на тагадък, в дванайсет без пет проблеми не се решават. Точно поради тази причина ние заявихме, че няма как да подкрепим това нещо докато не дойде и финансовият министър и да обясни на депутатите в парламента защо точно тези банки са избрани, какъв е лихвения процент, какви са нуждите от вземането на този външен дълг. Както виждате има доста въпроси, които трябва да бъдат изяснени. И по принцип тази практика важни неща да поставят в последния момент, както беше и темата с частните пенсионни фондове, малко преди да гледаме бюджета – тази практика просто е изключително порочна и ние няма как да я толерираме. Това е основната причина и това доведе до нашето мнение, че ако закона влезе вчера в залата ние няма как да го подкрепим.
...........................
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..