Позиция във връзка с публично оповестените виждания на Министерството на труда и социалната политика публикуваха представителните организации на работодателите в България. В нея те изразяват своята изключителна неудовлетвореност и разочарование от изложените от министерството виждания за пенсионната реформа. За препоръките и критиките в "Точно днес" разговаряме с Григор Димитров от Българската стопанска камара.
В документа, качен на сайта на Българската стопанска камара е записано, че представените идеи за промени в пенсионната система не отговарят на изискванията за цялостна структурна реформа, а целят единствено увеличение на приходната част. Какво точно имате предвид, г-н Димитров?
Григор Димитров: Когато се говори за реформа трябва да бъде разгледана цялата система т. е. нейния вход – това, което влиза в системата, да бъде разгледано как функционира системата и разбира се какъв е резултатът от действието на системата. Ние, камарата разглеждаме реформата, която трябва да се извърши в пенсионното осигуряване не и само като финансовия ресурс, който се осигурява, а преди всичко от осигуряване на финансова стабилност на пенсионната система и получаване разбира се на адекватни пенсии на хората, които се осигуряват. Така, че, когато говорим за реформа това, което казахме не го видяхме и затова и позицията ни беше такава.
Р. П.: А какво видяхте?
Г. Д.: Ние видяхме някои несистемно подредени предложения, които се свеждат главно до увеличаване на вноските и разбира се до създаване на по-гъвкав или както казваме ние специалистите по-мек режим за възрастта и за осигурителния стаж за пенсиониране. Има няколко други, които са много съществени фактори, които влияят върху поведението на осигурителната система и ние тези фактори не ги видяхме, затова и такава беше реакцията.
Първото е първо да почисти, както казваме ние, от всички плащания, които нямат осигурителен характер, а имат характер на социално подпомагане. В края на краищата ние от много време говорим, осигурителната система трябва да се разграничи от системата на социалното подпомагане. Тук в осигурителната система всеки, който прави осигурителни вноски трябва да получава пенсия, обезщетения и други полагащи му се обезщетения, които са свързани с неговия осигурителен принос.
По тези причини считаме, че системата е непривлекателна, има силна уравниловка и е една от причините хората да не си правят осигурителни вноски.
Р. П.: И увеличава приходната част на какво?
Г. Д.: Приходната част, ние не разглеждаме механичното увеличаване на приходната част на осигурителната система, а искаме тя да бъде свързана с конкретни резултати в онова, което се получава от осигурителната система. Както казах – да няма характер на социално подпомагане, втората ни бележка, много голяма бележка, това е ограничаване на мащабните злоупотреби с придобиване на инвалидни пенсии, които придобиха изключително високи размери – хората, които получават инвалидни пенсии са повече от 450 хиляди души, а всяка година за тези пенсии се изплаща ресурс от държавното обществено осигуряване в размер на 1 милиард и 400 милиона. Всеки втори, който по същество се е пенсионирал в тези години е за инвалидна пенсия. Тук не се предложиха много ефективни, действени мерки, които да ликвидират това. Ние, разбира се, отново казвам, не сме против това да има инвалидни пенсии, напротив – това е грижа на работодателите, защото тези хора, които са получили някаква инвалидизация трябва да се върнат в полето на труда и да бъдат използвани по добър начин и да има начин да бъдат заместени техните доходи. Но това да стане практика за осигуряване в страната не го подкрепяме.
Р. П.: Вие наричате това прекомерно скъпо удоволствие за обществото...?
Г. Д.: Да, да. Средната пенсия само искам да ви кажа две цифри – средната пенсия за инвалидната пенсия е около 220 лв, а средната пенсия е около 320 лв – разлика голяма няма.
Р. П.: Какво предлагате, за да се сложи край както казвате на тази практика?
Г. Д.: Тази практика изисква един изключително комплексен подход т. е. медицинската експертиза да се разграничи с даването на определени придобивки – придобиване на инвалидна пенсия. Знаете, че когато един човек получи право на инвалидна пенсия той не може да бъде уволнен и получава редица придобивки затова. Освен това, освен това ние изискваме тези, които са инвалидизирани да работят тази работа, която съответства на загубената им квалификация т. е. да се съхрани тяхното здраве, а не да продължават да работят същата работа и да получават пенсия за инвалидност. Има и много други неща, които ние сме ги споделяли с министър Калфин и очакваме предложения от Министерството на здравеопазването, от Националния осигурителен институт и разбира се от Министерството на труда и социалната политика предложения за решаване на този проблем.
.................
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..
Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год. Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..
Има по-голямо потребление на бита на електроенергия от това, което е било предвидено в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за регулаторния период от 1 юли тази година. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ. Той обясни, че това по-голямо потребление следва да бъде покрито, което е..