Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ние сме майстори на лесни чувства

Проф. Калин Янакиев - преподавател във Философския факултет на СУ "Климент Охридски"

На разпети петък

между дежурната ритуалност и съзнателното православие  за белезите от раните,  българската голгота, трудните истини  и  покаянието в дефицит - ще разговаряме с  проф. Калин Янакиев – преподавател във Философския факултет на  СУ „Климент Охридски” 

Радио Пловдив:  Как ще коментирате факта, че България има кръстопътна съдба и точно тази съдба е онзи белег, който не успяваме да прикрием и в най-спокойните за страната ни дни, които обаче отминават много мимолетно и пътят, който след това се разстила пред нас, остава все така трънлив от грешки, страсти и неовладени желания?

Проф. Янакиев:  Не само ние имаме съдба на кръстопътно разположена държава, но ние сме свикнали много да се оплакваме от т.н. ни съдба. Би могло да се каже спокойно, че част от националния ни характер в по-новата ни история е едно непрекъснато оплакване. Ние се преживяваме като обект на историята и по никакъв начин – като субект на тази история, като история, които сами правим. Много обичаме да бъдем пасивни, да бъдем разположени между велики сили, да се оправдаваме с великите сили. Ако сме осъдени на нещо, то е на това, да не осъзнаваме, че в историята нещата зависят и от активността на  народите.

Р.П.  Ако това все пак е карма, как да противодействаме  на тази своя съдба?

Проф. Янакиев: Ние сме същностно „фили” и „фоби”. И в момента в България ситуацията е разделена, макар цял век да сме страдали от империалистическата политика на Русия, по отношение на България,  в България отново е пълно с русофили и цели политически партии се обявяват за такива. Обвиняват България за европейския й избор и се мъчат отново да я върнат към Евразия. Най-големият проблем е този – ние сме обявяваме за  обект на историята и не умеем да се каем. Не умеем да извличаме поуки от собственото си непосредствено минало.

Р.П. Ако Вие коментирате българското разпятие като политическа метафора, кажете в контекста на така и не успяващия да се случи Великден за българите, къде да търсим своето спасение, онзи лост, който ще ни направи по-силни, за да преминем през Голгота и съвсем индивидуално и личностно?

Проф. Янакиев:  Разпятието не е било пасивно претърпяване на страданието от Христос. Нашият недостатък е, че сме пасивни. Бог се е разпънал по доброволен начин за нас, той е поискал да ни спаси. Ние се разпъваме по някакъв начин сами. За съжаление, сме майстори на лесни чувства, на бързото забравяне на миналото и на нежеланието да се каем и да вървим напред....

Повече чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55