Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкопки спасяват кромлеха край Старо Железаре

Спасителни разкопки на кромлеха в хисарското село Старо Железаре ще бъдат извършени това лято, съобщи за Радио Пловдив Александра Делова от фондацията за спасяването на „българския Стоунхендж”. Кромлехът е единствен по рода си в Горна Тракия и представлява побити в кръг 24 каменни блокове, но се намира в изключително лошо състояние.

Очакваме до 10-тина дни да получим разрешителното за провеждане на археологическите дейности. След това екипът на д-р Диана Гергова ще започне разкопките през август, обясни адв. Делова.

До момента са събрани около 14 000 лв. дарения за спасяването на уникалния археологически обект. 10 000 лв. бяха дарени от голяма международна фирма, а над 4000 лв. - от частни лица. Жителите на Старо Железаре събраха 250 лв., някои хора бяха дарявали по лев или 5 лева - кой колкото може да отдели. Очакваме финансова помощ и от община Хисаря, обясни Александра Делова.

С част от парите през есента бе направено предварително теренно проучване на Чолакова могила край Старо Железаре, където се намира кромлехът.

14 години след откриването му от екипа на проф. Георги Китов състоянието му е изключително тежко заради иманярски набези и атмосферни влияния. Наблизо се бе образувало сметище, което заплашваше да затрупа с боклуци уникалния археологически паметник, който е част от слънчевия култ. Каменните блокове са изпопадали, когато вали дъжд, се образуват локви. Ако спешно не бъдат взети мерки, скоро вместо кромлех ще има блато, добави Александра Делова.

Миналата година комисия към Министерството на културата предложи археологическият обект да бъде записан с пръст, за да се запази, тъй като няма пари за консервацията му. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Два пъти се оскъпяват ягодите от производител до потребител

След почти пълната загуба на насажденията от ранни череши и ябълки заради студеното време, какви са очакванията за ягодите и другите плодове българско производство? На какви цени ще стигат те до пазарите, тържищата и крайния потребител ? Утре в Кричим започва тридневен фестивал на ягодата. Там ще бъде изложена продукцията на производители от..

обновено на 08.05.25 в 16:25

Честите капризи на времето се превръщат в черта на климата

Климатологът Симеон Матев потвърди, че и днес има условия за бури, но с по-малко покритие. Те ще бъдат основно по поречието на Дунав и в Източна България. В Пловдив явленията не са опасни, а поражения като вчерашните са малко вероятни, каза той. Най-големите градови зърна, паднали вчера, са с размер 45 милиметра и нанасят значителни щети. Пороите..

публикувано на 08.05.25 в 15:39

Религия в училище трябва да има, но да се внимава с реализацията

Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..

публикувано на 08.05.25 в 10:19

Индия и Пакистан имат ядрени оръжия и конфликтът им е опасен

Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..

публикувано на 07.05.25 в 15:44

БЧК награди 30 доброволци в навечерието на 8-ми май

Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..

публикувано на 07.05.25 в 13:39