"Трудно е да се каже дали така предлаганата конституционна промяна в частта за съдебната власт ще постигне желания ефект ", заяви в интервю за Радио Пловдив адвокатът Велислав Величков от гражданска инициатива „Правосъдие за всеки", които организираха събитието „Гражданския глас срещу корупцията - кой чува ?".
Специален гост на форума бе Моника Маковей - може би най-известният съдебен реформатор в бившия съветски блок, разформировал тайната служба на комунистическия режим - "Секуритате", реорганизирал напълно румънската съдебна система и реформирал неработещия орган за борба с корупцията по високите етажи на властта. Тя е министър на правосъдието в Румъния в периода 2004-2007 година, а в момента е евродепутат.
По думите на Величков, това е третата поред конституционна промяна в България от 2003- та година насам, която засяга по някакъв начин текстове от глава "Съдебна власт". Според него, сега се предлагат промени в част от текстовете, които вече са ревизирани в предишните години и отново се избягват други текстове, по които и тогава е имало дебат, завършил обаче без ефективно решение.
"Предлаганата промяна в структурата на Висшия съдебен съвет, разделянето на парламентарната квота с превес в прокурорско-следователската камера и засилените функции на инспектората към ВСС са безспорно необходими неща, но въпреки това предлаганите промени оставят впечатление за недовършена работа, заяви още адвокатът.
"Обхвата на сегашните конституционни промени е плах и деликатен опит да се избегне много сериозния въпрос за устройството на съдебната система. Освен това, липсва всякакъв обществен и професионален дебат по предлаганите промени", счита той.
"Върховенството на закона не може да бъде сделка между политиците", категоричен е адвокатът.
На форума, организиран от "Правосъдие за всеки" бившият правосъден министър на Румъния Моника Маковей посъветва страната ни да намери човек, който е готов да поема рискове и да не се страхува, а не само да се създават нови органи и да се променят закони, тъй като по този начин само се отлагат действия. Тя и министърът на правосъдието Христо Иванов се разминаха в оценките си за ефекта от конституционните промени върху борбата с корупцията.
Маковей определи като "прахосване на време" не само намеренията за промяна в основния закон, но и създаването на специална структура, която да разследва корупцията.
Според нея рецептата, която е успяла в Румъния, е минавала през избора на два пътя. Политик, с воля за радикална реформа, или независим прокурор, който да увлече и другите прокурори след себе си. Румънският вариант е проработил през избора ѝ за правосъден министър. Тя пък след поредица от психотестове е намерила и точния прокурор.
"Не очаквайте политиците да дадат зелена светлина на разследвания срещу самите себе си, предупреди тя и попита, няма ли в България поне един прокурор, който да има воля за реформа. Наречете тази реформа война, или битка, но някой трябва да сложи началото ѝ", смята Маковей.
Правосъдният министър потвърди, че за да бъде направена радикална съдебна реформа няма как да не бъдат направени конституционни промени, защото без тях губенето на време ще продължи:
"Промяната на Конституцията губи време и то на точно 25, тъй като нашата Конституция създава условията за една отрицателна селекция. Ако днес ние не можем да се обърнем към ВСС и да им кажем: „Just do it“ - това е, защото те са резултат от негативна селекция. Ако всеки ден, във всеки един от скандалите, които генерира системата, ние виждаме продължаването на тази негативна селекция, това има своите структурни причини.
Той призова дебатът за конституционните промени да не се изчерпва само до разделянето на ВСС на две, а да стигне и до прокуратурата, която по мнението на участниците във форума, това е най-нереформираната съдебна структура. В рамките на дебата, Иванов беше попитан защо не Реформаторският блок, а ГЕРБ са вносители на конституционните промени след като това е приоритет на реформаторите и защо, ако не чувства подкрепа, не подаде оставка, той отговори, че ако се увери, че не може да свърши работа, ще подаде оставка веднага.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..