В програма „Точно днес” – образование в следващите минути като тема на предаването. Да започнем от матурите, които минаха за всички 12-класници през май.
Тази седмица образователният министър проф. Тодор Танев съобщи, че няколкостотин квестори изнасяли информация за матурите по български език и литература. Нарушенията били извършени главно в по-малките населени места след 8,30. Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева пък нарече абсурдни твърденията на просветния министър, че квесторите са изнасяли матурите, не споделям мнението на министъра – каза Такева, защото квесторите са учители от други училища. Кой изнесе матурите? Ще поразсъждаваме сега за стандартите за изпитване у нас с нашия събеседник, който поканихме да участва в програмата Боян Захариев – той е един от програмните директори на институт „Отворено общество”, занимавал се години наред с темата българско образование и неговата реформа, която пишем сега с новия закон.
Вие имахте повод да напишете и статия за матурите. Може ли да я разкажем съвсем накратко, кое е важно да се знае за тези матури и за пропуските в тях, очевидно е, че ги има?
Боян Захариев: Аз писах не само за матурите, а по принцип за т. н. стандартизирани тестове, те са не само при завършване на средно образование, има ги и за деца на най-различна възраст. И при нас ги има, примерно те са много важни за седмокласниците, защото с т. н. национално външно оценяване, където пак основните предмети, по които се изпитва, са български език и литература и математика, те пък кандидатстват по нататък в средните училища, за да продължат образованието си и там се води голяма битка заради т. н. елитни училища и кой ще попадне в тях. ...
Когато има масово оценяване, нищо чудно да има масово преписване, твърди Боян Захариев- програмен директор на "Отворено общество". Той анализира матурите: Известно е наблюдението, че колкото повече тестовете се използват за оценяване на работата на учителите и училищата, толкова повече са стимулите за тях да манипулират резултатите. Боян Захариев коментира и новия Закон за предучилищното и училищното образование, който ще се гледа в пленарна зала на второ четене, преди лятната ваканция на депутатите. Искра Койчева с анкета за реформата в образованието, за уважението към учителя, и за мотивацията на учители днес.Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..